Az AFP írta meg, hogy az odesszai regionális adminisztráció szóvivője, Serghi Bratciuk arról beszélt, hogy
az orosz erők az aknák eltávolítását kihasználva támadhatják meg Odesszát, így nem fogják kihalászni az aknákat a tengerből.
Bratciuk erről azt követően beszélt, hogy Ankarában tárgyalt egymással Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter. A megbeszélést témája az volt, hogy miként lehetne az Ukrajnában ragadt gabonát visszajuttatni a világpiacokra.
Több forgatókönyv is létezik az ukrán termények elszállítására. Ezek között szerepel a Fehéroroszország, Magyarország, Románia vagy Lengyelország felé történő vasúti szállítás. Szóba jöhet még a Dunán történő folyami szállítás Románia felé, illetve az orosz fennhatóság alá került, Azovi-tengeri kikötők. A legjobb megoldásnak eddig az odesszai kikötőből történő tengeri szállítás tűnt. Törökország jelezte, hogy hajlandó lenne biztosítani az Odesszából induló hajók biztonságát és befogadni, majd a világpiacra csatornázni az érkező terményeket. Ezt a tervet Moszkva is támogatná, de csak abban az eseten, ha
lehetőséget kap a kikötőben megforduló hajók ellenőrzésére, illetve akkor, ha Ukrajna eltávolítja a Fekete-tengeren hánykolódó aknákat
- mondta Szergej Lavrov az ankarai tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón. Az hajók átvizsgálását azért tartja fontosnak Oroszország, hogy senki ne tudjon titkos fegyverszállítmányokat küldeni az ukránoknak.
Bratciuk közölte, hogy az aknák eltávolítását akkor tudják vállalni, ha
kapnak hajók ellen bevethető rakétákat, illetve NATO-kíséretet a konvojok mellé.
Becslések szerint Ukrajnában 22 millió tonna gabona rekedt meg. Amennyiben ezek a mennyiségek néhány héten belül nem kerülnek a világpiacra az globális szintű élelmezési válsághoz vezethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.