Baljós árnyak vetülnek a kínai bankrendszerre miután a múlt héten a betétesek a a Henan tartománybeli Csengcsouban már az ország jegybankjának helyi épületénél próbáltak gyógyírt találni azon problémáikra, hogy április óta nem férnek hozzá a pénzükhöz. A Nikkei írása szerint ráadásul többről van szó, mint pár kisebb vidéki bank fizetésképtelenségéről, és a helyzet könnyedén lehet nagyobb problémák előjele is a bankrendszerben.
Noha a másfél milliárd lakosú országban apróságnak tűnhet a 400 ezer ügyféllel rendelkező bankok kálváriája és a pénzintézetek 40 milliárd jüanos (6 milliárd dollár) eszközállománya, a hatóságok reakciója mindenképpen szokatlan a történésekre. Ahelyett ugyanis, hogy az emberek megkapták volna az 500 ezer jüanig érvényes betétbiztosítás alapján nekik járó pénzt, a henani vezetés inkább megpróbálta őket minden eszközzel elhallgattatni.
Először az országban használt koronavírus applikáción változott meg a betétesek kódja vörösre, gyakorlatilag lehetetlenné téve ezzel a helyváltoztatást számukra,
ám az intézkedés okozta felháborodás miatt a hatóságok végül elálltak ettől a taktikától. Ám amikor július 10-én a pórul járt ügyfelek a jegybank tartományi fővárosban, Csengcsouban lévő irodái elé vonultak pénzüket követelve, a tüntetőket civil ruhás biztonsági személyzet várta, és meg is támadta, mindezt az egyenruhás rendőrök szeme láttára.
2009 óta Kína – sok más országhoz hasonlóan – adósság segítségével pörgette fel a növekedést, ami sok befektető számára tette fel a kérdést, hogy ezt meddig lehet fenntartani. Azonban a sokak által jósolt pénzügyi válság nem következett be, hiába az ország bankrendszere által kezelt, a GDP 264 százalékára rúgó adósság. Talán emiatt is van, hogy sokan továbbra sem tartanak attól, hogy a növekvő adósság rendszerszintű problémákhoz vezet, ám hamarosan keserű ébredés jöhet.
A henani bankok csődjét okozó gyenge felügyelet, rossz kockázatkezelés és korrupció az írás szerint rendszerszinten is jelen van
az ország közel 4 ezer kis és közepes bankja esetében, melyek közel 14 ezer milliárd dollárnyi eszköz felett rendelkeznek közösen. Valószínűsíthető, hogy további bankok is hasonló helyzetbe kerülnek majd.
A sor furcsa véletlene, hogy miközben a hatóságok lesújtottak Henanban a pórul járt betétesekre, Sanghajban egy titkos tárgyalás kezdődött egy egykori milliárdossal szemben, aki Belső-Mongóliában irányított egy közepes bankot, melyet különböző illegális tevékenységek finanszírozására használt. Amikor a bankot az állam átvette 2019-ben, feltőkésítése több milliárd dollárjába került az államnak.
Ha egyszerre sok kis bank bukik el, az láncreakcióhoz vezethet, ami a pénzügyi rendszer stabilitását is megingathatja, hiszen üzleti partnereik, különösen a nagyobb bankok, is kénytelenek lesznek masszív veszteségeket elkönyvelni. A kisebb bankok betétvonzó képességét felerősítő árnyékbankrendszerbe vetett bizalom is elpárologhat ilyen esetben.
Egy pénzügyi összeomlás esélyei ma nagyobbak mint valaha
– érvel az írás, rámutatva arra, hogy a 2011 és 2020 közötti éves átlagban 6,8 százalékos növekedés képes volt elfedni a problémákat, ám jelenleg a kínai gazdasági növekedés erőteljes lassulása tapasztalható, részben Peking zéró-covid politikája miatt.
Mindez közelebb hozhatja az adósságbomba felrobbanását, melyet már az ország ingatlanszektorának problémái és az Evergrande csődje is előrevetített. Mivel az év második felében a kínai ingatlanfejlesztőknek további 13 milliárd dollárt kell dollár alapú kötvényeik után fizeniük, könnyen lehet, hogy további csődök is következnek. Az országban terjedő, a jelzáloghitelek visszafizetését megtagadó mozgalom sem segít az ingatlanszektor problémáin.
Az ország eladósodott helyi kormányzatainak pedig azzal kell szembenézniük, hogy az ingatlanszektor válsága miatt csökkennek a földek eladásából származó bevételeik, amin tovább ront az adóbevételek visszaesése is.
Mindez 6 ezer milliárd jüanos (900 milliárd dollár) bevételkiesést jelenthet az önkormányzati szektor számára idén,
veszélybe sodorva az önkormányzatok által kibocsátott kötvények visszafizetését.
Ráadásul az ország nagy bankjainak sem feltétlenül rózsás a helyzete, miután az Út és Övezet program keretében szegény országoknak nyújtottak több tízmilliárd dolláros hiteleket, melyek közül többnek is veszélybe kerülhet a visszafizetése. A külföldön becsődölt hitelek miatt aztán a nagy bankok otthon sem lesznek képesek mentőövet dobni a kis és közepes pénzintézeteknek. A hatóságok fellépése a pénzüket követelő betétesekkel szemben semmiképp sem biztató előjel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.