BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romániában tovább drágult az élet, még nem tetőzik az infláció a régióban

Tovább gyorsult az áremelkedés Romániában, a legutóbbi adatok nem azt mutatják, hogy tetőzött az infláció Közép-Európában, bár a régió legnagyobb gazdaságai között vannak jelei a kiegyenlítődésnek.

Kiegészült a közép-európai inflációs térkép hétfőn, közölték a cseh, a román és a szerb adatokat is, és nem úgy tűnik, hogy az árhullám tetőzött a régióban. A románoknál és a szerbeknél gyorsult, a cseheknél némileg lassult egy magas szintről az áremelkedés éves üteme.

Romanian Economy as Second Quarter GDP Grows 5.3%
Fotó: Getty Images

A cseh éves infláció továbbra is a legmagasabb a régió legnagyobb gazdaságai közt, habár az elemzőket meglepve augusztusban nem emelkedett a júliusi 17,5 százalékról, hanem 17,2-re mérséklődött. Az energiaárak növekedésének a begyűrűzését az inflációs adatokba nehéz átlátni Csehországban, de ami most nem látszott a számokban, az később várhatóan megérkezik – véli Frantisek Taborsky, az ING régiós deviza- és kötvénystratégája.

Véleményünk szerint az infláció tetőzése előttünk, nem pedig mögöttünk van

írta jegyzetében, hozzátéve, hogy a cseh nemzeti bank – amely a nyáron véget vetett korábbi drasztikus kamatemeléseinek – kényelmes helyzetben van, mivel a koronán nincs nyomás, és a héten megszólaló döntéshozók várhatóan nem is váltanak szigorúbb hangnemre.

A román adat a csehekével szemben a vártnál rosszabb volt: a drágulás éves üteme a júliusi 14,96 százalékról 15,32-ra gyorsult, pedig az elemzők minimális emelkedést vártak. Ez majdnem két évtizedes rekord, ezzel együtt a régió négy legnagyobb gazdaságai között a román adat a legalacsonyabb, hiszen a magyar ráta  13,7-ről 15,6 százalékra, a lengyel 15,4-ről 16,1-re pörgött fel (és az infláció emelkedésének aligha van vége). Miközben az inflációs ráták jellemzően emelkednek, újabb rekordokat döntve, a szintjükben látható egyfajta kiegyenlítődés.  

Szerbia is hétfőn tette közzé az augusztusi adatát, náluk 12,8 százalékról 13,2-re gyorsult az éves pénzromlás. Ez is illik abba a trendbe, hogy Közép-Európában magasabb az infláció, mint az euróövezetben, ahol a 9,1 százalékos átlag körüli jelenlegi ráták szintén több évtizedes rekordokat jelentenek. A 13,6 százalékos szlovák infláció, sőt, a 11 százalékos szlovén is illik ebbe a mintába, holott mindkét ország fizetőeszköze az euró, a balti államokban pedig elképesztően magasak az éves ráták, Észtországban például 14,8 százalék. 

Közös vonás, hogy az infláció egyelőre Európa-szerte nem tetőzött, miközben erősödnek a félelmek a recessziótól, amely tovább csökkentheti a bérek értékét. Az Európai Központi Bank a múlt héten jelezte, hogy alap-előrejelzése szerint az euróövezeti gazdaság lassulása megáll, épp mielőtt recesszióba válthatna át, és a következő ülésein a pénzromlás ellen küzdve várhatóan tovább emeli a kamatait, hacsak a bejövő új adatok nem jeleznek javulást.  

 

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.