Kiegészült a közép-európai inflációs térkép hétfőn, közölték a cseh, a román és a szerb adatokat is, és nem úgy tűnik, hogy az árhullám tetőzött a régióban. A románoknál és a szerbeknél gyorsult, a cseheknél némileg lassult egy magas szintről az áremelkedés éves üteme.
A cseh éves infláció továbbra is a legmagasabb a régió legnagyobb gazdaságai közt, habár az elemzőket meglepve augusztusban nem emelkedett a júliusi 17,5 százalékról, hanem 17,2-re mérséklődött. Az energiaárak növekedésének a begyűrűzését az inflációs adatokba nehéz átlátni Csehországban, de ami most nem látszott a számokban, az később várhatóan megérkezik – véli Frantisek Taborsky, az ING régiós deviza- és kötvénystratégája.
Véleményünk szerint az infláció tetőzése előttünk, nem pedig mögöttünk van
– írta jegyzetében, hozzátéve, hogy a cseh nemzeti bank – amely a nyáron véget vetett korábbi drasztikus kamatemeléseinek – kényelmes helyzetben van, mivel a koronán nincs nyomás, és a héten megszólaló döntéshozók várhatóan nem is váltanak szigorúbb hangnemre.
A román adat a csehekével szemben a vártnál rosszabb volt: a drágulás éves üteme a júliusi 14,96 százalékról 15,32-ra gyorsult, pedig az elemzők minimális emelkedést vártak. Ez majdnem két évtizedes rekord, ezzel együtt a régió négy legnagyobb gazdaságai között a román adat a legalacsonyabb, hiszen a magyar ráta 13,7-ről 15,6 százalékra, a lengyel 15,4-ről 16,1-re pörgött fel (és az infláció emelkedésének aligha van vége). Miközben az inflációs ráták jellemzően emelkednek, újabb rekordokat döntve, a szintjükben látható egyfajta kiegyenlítődés.
Szerbia is hétfőn tette közzé az augusztusi adatát, náluk 12,8 százalékról 13,2-re gyorsult az éves pénzromlás. Ez is illik abba a trendbe, hogy Közép-Európában magasabb az infláció, mint az euróövezetben, ahol a 9,1 százalékos átlag körüli jelenlegi ráták szintén több évtizedes rekordokat jelentenek. A 13,6 százalékos szlovák infláció, sőt, a 11 százalékos szlovén is illik ebbe a mintába, holott mindkét ország fizetőeszköze az euró, a balti államokban pedig elképesztően magasak az éves ráták, Észtországban például 14,8 százalék.
Közös vonás, hogy az infláció egyelőre Európa-szerte nem tetőzött, miközben erősödnek a félelmek a recessziótól, amely tovább csökkentheti a bérek értékét. Az Európai Központi Bank a múlt héten jelezte, hogy alap-előrejelzése szerint az euróövezeti gazdaság lassulása megáll, épp mielőtt recesszióba válthatna át, és a következő ülésein a pénzromlás ellen küzdve várhatóan tovább emeli a kamatait, hacsak a bejövő új adatok nem jeleznek javulást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.