Az ENSZ Nemzetközi Metánemissziós Megfigyelőközpontja a Twitteren közölte, hogy a metánfoltok lényegesen nagyobbak, mint amekkorákat a Mexikói-öbölben tavaly, egy szupekibocsátó esemény során azonosítottak. Akkor, 17 nap alatt 40 ezer tonna metán került a levegőbe, ami Mexikó éves olaj- és gázkibocsátása 3 százalékának felel meg.
A buborékokat felbocsátó gáz vizuális sugara ugyanakkor folyamatosan csökken. A szeptember 26-án mért 700 méterről 520 méter szélesre zsugorodott szeptember 29-re.
A hatóságok négy szivárgást azonosítottak az Északi Áramlat két vezetékén, több kormány is azt állította, hogy a robbanások szándékos szabotázsakciók lehettek. Dánia becslései szerint a csövek vasárnapra kiürülnek. A metán a földgáz fő alkotórésze, kisebb mennyiségben a kőolajban is fellelhető, szerves anyagok rothadásakor keletkezik.
Szénbányákban is előfordul, a szagtalan vegyület okozza a hírhedt sújtólégrobbanásokat.
Kovács Erik, a Klímapolitikai Intézet kutatója a VG-nek azt mondta, 500-800 metrikus tonna metán került ki most a légtérbe, ez
egy Helsinki méretű város éves kibocsátása, egyszerre.
A robbanás után intenzívebb volt a szivárgás, majd egyre kevesebb gáz került ki a légtérbe. A jelenség azért veszélyes, mert a metán 7-12 évig marad a légkörben, gerjesztve a hőmérséklet emelkedését. Érdemes tudni, hogy 20 éves időtávon 85-90 szer erősebb üvegházhatású gáz a metán, mint a szén-dioxid.
Regionálisan jövőre lehet hatása a klímára, az északi félteke északi részét melegítheti. Később pedig a Föld egész légkörében szétterjed, tovább generálva a felmelegedési folyamatot.
A Föld metánkibocsátása önmagában 30 év alatt 0,2-0,4 fok melegedést idézhet elő, de ebben az Északi Áramlat robbanásához hasonló extrém hatások nincsenek benne
– hangsúlyozta a szakember.
Változatlanul nem tudni, hogy mi okozta a szivárgást, de tény, hogy a gázvezetékeket szigorú ellenőrző rendszerrel látják el teljes hosszában.
Olaszország is lépMiközben folyik a találgatás, hogy ki lehet a felelős a Balti-tenger alatt futó gázvezeték megrongálásáért, Olaszország megerősíti a transzmediterrán csővezeték védelmét. Az olasz haditengerészet közleménye szerint két, távirányítású tengeralattjáróval felszerelt hadihajó segítségével figyelik meg a Földközi-tenger alatt futó, az észak-afrikai országokból tüzelőanyagot szállító vezetéket. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.