Sokat romlott júliusban a német külkereskedelmi mérleg, tovább növelve ezzel a recessziós félelmeket Európa legnagyobb gazdaságában. A német statisztikai hivatal péntek reggeli adatai szerint a kereskedelmi többlet 4,9 milliárd euróra esett vissza a tavalyi 17,8 milliárdról.
Az egyenleg romlása a növekvő import számlájára írható, ami 26,1 százalékkal, 122,7 milliárd dollárra ugrott. A kivitel ezzel szemben jóval szerényebb mértékben, 10,8 százalékkal bővült éves alapon, ami 127,6 milliárd eurós volumen.
Az Oroszországba irányuló kivitel egymilliárd eurót tett ki, a szankciókkal sújtott ország ezzel a 25. volt a német külkereskedelmi rangsorban. Tavaly még a 14. legfontosabb felvevőpiaca volt a német termékeknek.
A szezonálisan kiigazított adatok a várt 4,8 milliárdnál nagyobb, 5,4 milliárdos többletet mutatnak, ám még ez is számottevő visszaesésről tanúskodik az előző havi 6,2 milliárd euróhoz képest.
Az Oroszországba irányuló export 15,1 százalékkal, az import pedig 17,4 százalékkal zuhant. Az utóbbiért főleg az orosz energiaimport leállítása felelős.
Az európai országokba eladott áruk értéke eközben mindössze 1 százalékkal bővült, behozataluk pedig 1,2 százalékkal mérséklődött. Az Egyesült Államokkal is jóval kevesebbet üzletelt Németország, a kivitel 13,4 százalékkal, az import 7,6 százalékkal zsugorodott éves alapon.
Az ING jegyzete szerint a német kereskedelem további kilátásai meglehetősen vegyesek. Az ellátási láncok és a szállítási költségek terén némi enyhülés látszik, ugyanakkor az alacsony európai vízállás, a magas energiaárak, valamint az ellátási láncok és a termelési folyamatok esetleges alapvető, geopolitikai bizonytalanságoktól vezérelt átalakulása egyértelmű akadályai lesznek a növekedésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.