Az előző hónapoknál ugyan visszafogottabb, de még így is lendületes mértékben növelte a foglalkoztatottak számát az amerikai gazdaság szeptemberben. A 263 ezer fős növekedés meghaladja a Bloomberg konszenzusa által várt 255 ezer főt, viszont elmarad a Dow Jones elemzői felmérése által várt 275 ezertől. Ami viszont igazán nagy meglepetés, az a munkanélküliségi rátának a várt 3,5 százalékra csökkenése, hiszen az elemzők 3,5 százalékos stagnálásra számítottak.
A 263 ezres növekedés a legalacsonyabb 2021 áprilisa óta. Augusztusban 315 ezerrel bővült a létszám. Ami a kamatpolitika szempontjából rossz hír, hogy a munkanélküliségi ráta csökkenése együtt járt az átlagos órabérek lendületes növekedésével. Ez azt jelzi, hogy továbbra is erős a kereslet a munkaerőpiacon, ami gyorsuló bérnövekedéssel s ezzel együtt az inflációs nyomás erősödésével jár.
Az adat nyomán az amerikai határidős indexek esésnek indultak, a kötvényhozamok pedig emelkedtek, hiszen minden jel arra utal, hogy a Fed következő ülésén is 75 bázisponttal emeli irányadó kamatát – egyelőre várat magára a monetáris politikai fordulat, túl erős az inflációs nyomás az Egyesült Államokban. Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója kommentárja szerint novemberben 75, decemberben további 50 bázispont emelést áraztak a piacok az adat megjelenése előtti napon, ezzel 4,25 százalékra, 2008 óta nem látott szintre emelkedne az amerikai alapkamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.