Hosszú vita után megegyezett az Európai Unió hétfőn a gázársapkáról. A megállapodás szerint megawattóránként 180 euróban korlátozzák a földgáz árát, de visszavonják az ársapkát, ha „káros hatások” jelentkeznek a gázellátásban és -kereskedelemben annak bevezetése kapcsán.
A 2023. február 15-én induló rendszernek van egy második eleme is: a tőzsdei árnak három napig a plafon felett kell lennie, és megawattóránként 35 euróval magasabbnak kell lennie a cseppfolyósított földgáz (LNG) világpiaci áránál. Az S&P Global Commodity Insights számításai szerint ha az év elejétől fogva élt volna a gázársapka, akkor több mint 40 napon át alkalmazták volna, augusztusban és szeptemberben – írja a Bloomberg.
Az intézkedés célja a szélsőséges piaci kilengések megakadályozása, és a sapka életbe léptetése után legalább 20 munkanapig érvényben marad.
Ha aktiválják a felső határt, akkor kiterelik a gázvásárlásokat a tőzsdéről, és a kereskedelmi platformok likviditása lecsökkenhet
– mondta az Oxford Institute for Energy Studies kutatója. Jonathan Stern szerint azonban először meg látni, hogyan működik a gyakorlatban a sapka, utána lehet leszűrni, mennyire lehet sikeres az EU „csodafegyvere”. Megfigyelők szerint a korlátozás első erőpróbája a nyári időszak lehet, amikor a közösség orosz gáz nélkül próbálja majd újratölteni gáztárolóit.
„Hosszú tesztidőszak elé nézünk. Nem kizárt, hogy a rendszert még finomítani kell” – foglalta össze gondolatait Robert Habeck német gazdasági miniszter. Jacob Mandel, az Aurora Energy Research kutatója szintén szkeptikus, szerinte ha számos ügylet kikerül a tőzsdéről, akkor ugyanúgy emelkedni fognak az árak, mint a sapka alkalmazása nélkül.
Európa legnagyobb gáztőzsdéjét, a hollandiai TTF-et üzemeltető Intercontinental Exchange közölte, hogy felmérik a sapka bevezetéséhez igényelt műszaki hátteret, annak pénzügyi stabilitásra gyakorolt hatását, és azt, hogy egyáltalán lehet-e tisztességesen működni az árak maximalizálása mellett.
Az európai gázár maximalizálása az energiaválság fokozódásával fenyeget, az LNG-exportőrök pedig ázsiai piacokon kereshetnek magasabb áron vevőt a portékájukra, amivel beláthatatlan hiányt okozhatnak Európában
– áll a Goldman Sachs elemzésében.
A cég szakértője, Samantha Dart szerint jövőre szűkülhet a kínálat a globális gázpiacon, és a legrosszabb forgatókönyv szerint akár komoly korlátozások bevezetésére is kényszerülhetnek a kormányok. Az importőrök helyzete is nehezebb lesz, ugyanis a cseppfolyósított földgázzal csurig töltött hajók akár Ázsia felé is vehetik az irányt, ugyanis a szigorú Covid-politikát hátrahagyó
Kína energiaigénye drasztikusan megnőhet.
A korlátozás szinte egyetlen előnye az lehet, hogy valószínűleg csökkenti a nyersanyagért folyó „licitháborút”, ugyanis az ázsiai LNG-árak szorosan követik az európait, tehát a két piac annak ellenére is szorosan összefonódott, hogy az importőrök ugyanazon beszállítók kegyeit keresik. Az árplafont több ázsiai LNG-importőr is ünnepli egyébként, ugyanis kontinensükön az idei spot árak 19 dollárról 85 dolláros rekordra emelkedtek, így több pénzszűkében lévő importőr is leállt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.