Közel 18 százalékkal nőtt éves szinten 2022 első három negyedévében Venezuela GDP-je – közölte a dél-amerikai ország központi bankja pénteken, miután nyolc évig totálisan a padlón volt az államilag irányított gazdaság.
A rendkívül mély gazdasági válságba süllyedt országból, ahol a szocialista kísérlet, csakúgy mint bárhol a világon, komplett kudarcba fulladt, a nyolc sovány esztendő alatt több mint 7 millió venezuelai menekült el.
Nicolas Maduro elnök kormánya 2019-ben – az amerikai szankciók ellen védekezve – végre lazított a magánszektor szabályozásán, hogy bátorítsa a devizabeáramlást. Noha a lépés segített néhány iparágon, az infláció továbbra is magas, idén októberben például elérte a 155 százalékot, és a venezuelaiak több mint fele szegénységben él.
A venezuelai központi bank idén kezdte el egyébként következetesebben közzétenni az ország gazdasági adatait, miután három évig teljes titokban tartották egyebek között a bruttó hazai termék alakulását is. Az ország adósságairól pedig máig nem készült beszámoló.
Az olajipari tevékenységek bevétele a központi bank szerint 27 százalékkal nőtt a januártól szeptemberig tartó időszakban, míg a gazdaság többi része 14,5 százalékkal állított elő nagyobb értéket, mint egy évvel korábban.
Az olajipari aktivitás fellendülését a nyersolajtermelési kapacitás helyreállásának tulajdonítják a beszámoló szerzői. A bank nem közölte az ország termelési volumenét, bár a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének adatai szerint a kitermelés napi 600-700 ezer hordó lehet.
A feldolgozóipar szintén fellendült, közel 40 százalékos növekedést ért el az élelmiszeripar, a vegyipar, a gépipar és a műanyagipar vezetésével.
Az építőipar 34,5 százalékkal, a kereskedelem pedig 25,3 százalékkal bővült. Az export 32,6 százalékkal ugrott meg, az import pedig 11,4 százalékkal gyarapodott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.