Sikeresen lezajlott a Credit Suisse hatalmas, 4 milliárd frankos (4,3 milliárd dollár) tőkeemelése. A svájci óriásbank fennmaradásához elkerülhetetlenné vált a történelmi mértékű tőkebevonás, mivel az elmúlt időszak történései alaposan megtépázták a hírnevét.
A Credit Suisse (CS) két körben folytatta le tőkeemelését. Első körben a Szaúdi Nemzeti Bank 1,76 milliárd frank értékben emelt tőkét, így az arab bank közel 12 százalékos tulajdonrészre tett szert, ezzel a vállalat legnagyobb részvényesévé vált 395 millió darab papírral. Második körben pedig a már meglévő ügyfeleik számára tették lehetővé a bank részvényeinek áron aluli vásárlását, ezen a módon további 2,24 milliárd frankot tudott bevonni a bankóriás, a felkínált részvények 98,2 százaléka kelt el.
A nagyrészvényesek sorában a Szaúdi Nemzeti Bank 12 százalékos részesedését a Qatar Holding LLC 5 százaléka követi, de fontos befektető a BlackRock is, mely 4,5 százalékot birtokol a cég papírjai közül.
A történelmi tőkeemelésre a Credit Suisse elképesztő botrányait követően került sor, melyek között ugyan szerepel a kartellezési gyanú is, de ez a vád eltörpül a bankot ért, pénzmosással kapcsolatos elmarasztaló ítélet mellett. A szervezetet ugyanis nemrég bűnösnek találták egy bolgár kábítószer-hálózathoz kapcsolódó pénzmosásban való részvétele miatt, ami csak tetézte a vállalat sokasodó problémáit.
A svájci bankóriás ugyanis az idei év utolsó negyedére 1,5 milliárd frankos veszteséget vár, amit a „kihívásokkal teli” gazdasági és piaci környezetre és az ügyfelek apadó aktivitására fogott, de ez a mínusz szinte aprópénz a banknak az Archegos amerikai befektetési cég kapcsán elszenvedett 5,5 milliárd dolláros bukása mellett.
A sorozatos negatív eredmények pedig az ügyfelek bizalmát is megingatták, a harmadik negyedév végére az év elején kezelt vagyon 6 százalékát már kivonták a befektetők.
Ez a tőkekivonás nagyjából 84 milliárd frankot jelent, amit csak fokozni tud a cég részvényárfolyamának mélyrepülése – éves viszonylatban 60 százalék körül zuhant a kurzus.
A Credit Suisse a pénzügyi gondok szorításában a munkavállalók elbocsátására kényszerül: több ezer főtől válnak meg a közelgő időszakban. Az elbocsátási hullám persze nem csak a svájci bankot érinti, ebből a szempontból az Egyesült Államok pénzügyi óriásai is bajban vannak.
A Morgan Stanley, a Goldman Sachs és a Citigroup is a nadrágszíj meghúzására kényszerül, de a BlackRock is gondban lehet hamarosan.
A CS távlati célként 2025-re 15 százalékkal igyekszik csökkenteni a költségeit, hogy enyhítse a rá nehezedő nyomást. A mostani 4 milliárd frankos tőkebevonás ennek a célnak az elérésében is nagy szerepet játszhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.