BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nyerészkedők miatt még az olcsó tészta is méregdrága Magyarországon

A kereskedők kihasználhatják az inflációt, és addig emelik az árakat, amíg a fogyasztók hajlandók kifizetni.

Az élelmiszerek között a tejtermékek, sajtok és a pékáruk mellett a tésztafélék drágulása a legszembetűnőbb Magyarországon, a hazai tészták drágulásának üteme az egész Európai Unióban a legnagyobb – írja a Telex.

Rome, Italy - August 16, 2018: Barilla pasta. The company was founded in 1877 as a bakery shop in Parma, Italy by Pietro Barilla. The company is privately held
Fotó: Shutterstock

 

A tésztafélék inflációja 2022 decemberében például Ausztriában 13,5 százalék, Finnországban 16 százalék volt, Magyarországon azonban 70 százalék felett van a két évvel korábbi időszakhoz képest.

A portál megkérdezte a hazai tésztagyártókat és üzletláncokat, hogy milyen okokra vezethető vissza a drasztikus tésztadrágulás, és érdeklődtek arról is, szerintük Magyarországon miért nőtt a tészta ára jóval nagyobb mértékben, mint a többi uniós országban.

A Soós Tészta közlése szerint a működésük alatt eddig még soha nem volt példa arra, hogy minden költségelem egyszerre növekedjen, ráadásul ilyen mértékben. Ők azonban nem emelték az áraikat jelentős mértékben, arra viszont nincs semmilyen ráhatásuk, hogy az áruházak polcain milyen árak vannak. 

„Hiába gyártunk magyar alapanyagokból, az első probléma, hogy ezeknek az árát a nemzetközi tőzsde határozza meg euró árfolyamon. A forint-euró árfolyam kedvezőtlen mozgása, a szélsőséges időjárás (aszály) a lisztet majdnem a duplájára emelte. Ezt túlszárnyalja a tojás, amelynek az ára jóval több, mint kétszeres. A csomagolóanyagot szintén nemzetközi piacon beszerzett alapanyagokból állítják elő, tehát ezek is erősen függenek az árfolyamtól” – vezették le. 

A cikk azonban megjegyzi, hogy a boltokban nemcsak magyar, hanem importált tészta is kapható, és egyes importtészták esetében különös dolgokat lehet megfigyelni: a Barilla olasz tésztamárka 1 kilogrammos penne rigate durum (tehát tojás nélküli) tésztája esetében

  • a Spar webshopja szerint 2149 forintba (5,4 euró) kerül, ugyanennyiért kapható az Auchanban is;
  • a Coopnál és a G-Robynál valamivel olcsóbb, náluk 1600 forint (4 euró) körül van az ára.

Külföldön azonban, például

  • Olaszországban 1,69 euróért, azaz mintegy 670 forintért kapható a Sparban.
  • De a franciaországi Auchanban is csak 2,09 eurót, azaz 830 forintot kérnek érte.

És más európai országok boltjaiban is jóval olcsóbb ez a Barilla tésztatípus, mint Magyarországon.

Korábban a Világgazdaság is beszámol arról, hogy szakértők szerint a vállalkozások az inflációt, energiaválságot, a világjárványt és az ellátási láncok akadozását sok esetben szándékosan felnagyítják, és ezt az ürügyet felhasználva emelik indokolatlanul magasra az áraikat

A Telex következtetéseként a Barilla mindenhova annyiért értékesíti a tésztáját, hogy 600-800 forintnyi értékben árulhatnák a boltok, de a magyarországi piacot ellátó partnerének ennél drágábban értékesíti ugyanazt a tésztát. Egy másik lehetséges magyarázat, hogy a tészta hazai forgalmazását végző Latinum Zrt. jár nagyon jól, mivel tisztában van vele, hogy itthon a terméke prémium minőségnek számít, és látja, hogy a magyar tészták nagyot drágulnak, akkor a Barilla árát is ezekhez igazodóan tudja emelni. A  harmadik alternatíva pedig, hogy a disztribútor is jóval a magyar polcárak alatt adja el a tésztát a hazai áruházláncoknak, és maguk a boltok emelik fel a magyar gyártású tésztákéhoz hasonló szintre az egyébként olcsóbb olasz tészta árát.

Ahogy kivezette a kormány a benzinársapkát, a kereskedők rögtön megduplázták az árrésüket

Emiatt aztán Magyarországon a legdrágább tankolni a régióban – és ez akár évekig így is maradhat.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.