Több tízmilliárd dolláros profitot tehetnek zsebre a legnagyobb olajipari cégek egyetlen negyedév alatt – legalábbis a szakértői várakozások szerint.
A nagy olajipari vállalatok jelentési időszaka pénteken indul, mégpedig az amerikai Chevron beszámolójával. Ezt szorosan követi az Exxon, a Shell, a British Petrol majd pedig a Total Energies gyorsjelentése, összesített nyereségeik pedig a várakozások szerint az egekben lesznek.
A tavalyi év során az öt nagy vállalat 200 milliárd dolláros profitot generált együttesen a szakértők számításai szerint.
Az idei esztendő ugyanakkor már alacsonyabb nyereséggel kecsegtet csak a vállalatok számára, 150 milliárd dolláros profitvárakozással rukkoltak elő az elemzők. Ugyanakkor még az alacsonyabb nyereségvárakozás is vetekszik a teljes magyar GDP-vel, hiszen az tavaly 180 milliárd dollár környékén alakult.
A tavalyi rekordban és az idei csökkenő projekciókban egyaránt nagy szerepe van Oroszországnak: az Ukrajna elleni invázió megkezdése jelentősen felnyomta, míg a nyugati ársapkák bevezetése lenyomta az olaj világpiaci árát, alaposan beszűkítve a cégek lehetőségeit.
A várakozások szerint a tavalyi negyedik negyedéves nyereségek 41,8 milliárd dollár környékén alakulnak majd, ami 40 százalékos emelkedést jelent az egy évvel korábbiakhoz képest.
A 2022-es éven belül ugyanakkor nem olyan erősek már ezek a számok, a harmadik negyedéves eredményekhez képest ugyanis 18 százalékos csökkenést jeleznek.
Szakértők szerint a tavalyi hatalmas profitok az elmúlt tizenöt évben mért legjobb pozíciójába helyezik a szektort, mivel a hatalmas készpénzállomány lehetőséget ad különböző befektetések és projektek elindítására. A Chevron például bejelentette, hogy 75 milliárd dollárnyi részvényt visszavásárol befektetőitől.
Az ilyesfajta részvény visszavásárlási- és magas osztalékfizető programokat Joe Biden amerikai elnök elfogadhatatlannak bélyegezte, mivel szerinte a háborús időkben vétek az árakat mesterségesen magasan tartani.
A cégek ugyanis a kitermelés fokozása, ezáltal az árak lejjebb tornászása helyett fordítják szabad készpénzüket a befektetők jutalmazására.
Az amerikai elnök kommentjei ugyanakkor az elemzői konszenzus szerint gyakorlatilag semmilyen hatást nem fognak kifejteni a szektor jövőbeli politikájára. Különösen igaz ez a palaolaj kitermelésében érdekelt vállalatokra. A szakértők szerint az ebben utazó amerikai vállalatok 120 milliárd dolláros szabad cash-flowt tudhatnak majd idén év végére magukénak, ami ugyan visszaesés a tavalyi 156 milliárdról, de hatalmas siker az egyébként régóta szenvedő szegmens számára.
Ezek a vállalatok gyakorlatilag teljes mértékben elfordultak az új kitermelőhelyek keresésétől és kiépítésétől, szinte teljes elérhető profitjukat kifizetve a befektetőknek, ezzel pedig jelentősen pumpálva az egyébként is magas árakat az év során.
Az energiaszektor tavalyi tündöklése egyesek szerint az idén várható recesszió nyomán alábbhagyhat, de vannak természetesen ellenvélemények is, ilyen a Goldman Sachs elemzőinek várakozása is. A Wall Street egyik legnagyobb befektetési bankja szerint a kínai újranyitás és annak hatalmas nyersanyagigénye ismét 100 dollár felé nyomhatja a nyersolaj hordónkénti árát, így idén sem lehet ok az aggodalomra az olajipar nagyjai közt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.