Már nem számolnak euróövezeti recesszióval a Goldman Sachs elemzői, miután a zóna gazdasága tavaly év végén sokkal ellenállóbbnak bizonyult a vártnál. Emellett a földgáz ára meredeken csökkent, és Kína is jóval hamarabb kivezette a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozásokat a korábbi várakozásokhoz képest. Ez utóbbi főként az euróövezeti exportőrök számára kedvező.
Az amerikai nagybank előrejelzése szerint az eurót használó országok bruttó hazai terméke várhatóan 0,6 százalékkal nőhet az idén, szemben az eddigi prognózissal, amely 0,1 százalékos zsugorodást vetített előre.
A Sven Jari Stehn makrogazdasági vezető stratéga irányításával készült befektetőknek szóló jegyzetben arra is felhívták a bank ügyfeleinek a figyelmét, hogy az energiaválság miatt télen még gyenge lábakon állhat a növekedés, azonban a zóna elkerüli a technikai recessziót, mivel minden negyedévben minimális bővüléssel lehet számolni.
Az euróövezeti infláció szintén a vártnál gyorsabban, már 2023 végére 3,25 százalék körülire csökkenhet.
Előreláthatóan a maginfláció is lassul, ám az emelkedő munkaerőköltség miatt továbbra is felfelé irányuló nyomás érzékelhető majd a szolgáltatási szektor inflációjában
– írták.
„Tekintettel az élénkebb gazdasági aktivitásra, az egyelőre makacs maginflációra és az eddigi kommentárok héjahangütésére, arra számítunk, hogy az Európai Központi Bank az elkövetkező hónapokban jelentősen tovább szigorítja monetáris politikáját”
– tették hozzá.
A Goldman megerősítette, hogy
az EKB februári és márciusi ülésén 50 bázispontos kamatemelésre számít, amelyet májusban egy utolsó 25 bázispontos lépés követ, így a betéti kamatláb 3,25 százalékra emelkedik.
Eközben a bank javította Nagy-Britannia kilátásait is, éves szinten
most már csupán 0,7 százalékos visszaeséssel kalkulálnak az eddigi 1 százalékos helyett.
A Bank of England még ebben a ciklusban további 100 bázispontos kamatemelést hajt majd végre a tengerentúli pénzintézet szakértői szerint, a recesszió, illetve a jegybank szelíd retorikája ellenére.
„Az Egyesült Királyság munkaerőpiaca továbbra is túlfűtött, alacsony munkanélküliséggel, rengeteg betöltetlen álláshellyel és lendületes bérnövekedéssel. Bár a maginfláció már túljutott a csúcson, az első fél évben itt is makacs inflációs nyomást várunk, ezért februárban 50 bázispontos jegybanki kamatemelés várható, amelyet márciusban és májusban 25 bázispontosak követnek, beállítva a 4,5 százalékos ciklusvégi kamatlábat”
– emelte ki Sven Jari Stehn.
A 2008-as világválsághoz hasonló összeomlás jöhet a tőzsdéken a sztárelemző szerintA Morgan Stanley elemzőjének véleményét a Goldman Sachs szakemberei is osztják. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.