A december óta tartó extrém időjárás hó- és szélvihart, áradást, földcsuszamlásokat és víznyelőket okoz Kaliforniában, ahol általában a szárazság és az erdőtüzek okozzák a legnagyobb károkat. Az éghajlatváltozás felkészületlenül érte lakosságot és a katasztrófaelhárítókat is, emiatt az Egyesült Államok több gazdasági központja is veszélybe került – írta a Bloomberg.
A Salinas folyó áradása elvágta a szárazföldtől a Monterey-félszigetet, Sacramentóban a heves szelek villanyvezetékeket döntöttek le, Fresnóban egy hegyoldal omlott az autópályára. A több hete tomboló kíméletlen viharok sorozata Kalifornia egyetlen részét sem hagyta érintetlenül.
Szakértők szerint a viharok által okozott károk összességében meghaladhatják az egymilliárd dollárt – ez baljós kezdete az új évnek, különösen azért, mert a meteorológiai intézetek szerint 2022 már így is az egyik legrosszabb év volt az USA-ban az éghajlati katasztrófák szempontjából.
A kaliforniai ítéletidő rövid szüneteiben a tűzoltóknak embereket kell menteniük és több ezer kidőlt fát kell eltakarítaniuk, a szakemberek megállás nélkül dolgoznak a gátak és az utak karbantartásán, a lakosság pedig próbálja követni az evakuációs parancsokat, mielőtt az erős csapadék ezt újra lehetetlenné tenné. A szinte folyamatos esőzés csak tovább fokozza a hatásokat: a felázott talaj és a megduzzadt patakok egyre kevesebb vizet tudnak befogadni, ami tovább növeli az áradás kockázatát.
Ez pedig nemcsak a kisebb, védelem nélküli közösségeket érinti, hanem a legnagyobb városokat is, amelyek nem képesek megbirkózni a történelmi esőzéssel. A Los Angeles-i betondzsungel egyébként is érzékeny a sok csapadékra, ám a metropolisz általában szürke, kiszáradt folyója most egy tomboló csatornává vált, a külvárosban pedig több helyen is megnyílt a föld, a víznyelőkbe pedig autók és emberek zuhantak bele.
A San Francisco-öböl mentén és a Szilícium-völgyben is állt a víz az utakon, ami leállította a közlekedést, áramkimaradást okozott, és rengeteg háztartást sodort veszélybe.
Az USA legnagyobb technológiai központjában felfoghatatlan károk keletkezhetnek, ha az időjárás nem javul – a meteorológusok szerint azonban még koránt sincs vége az ítéletidőnek.
Az ünnepek alatt az Egyesült Államok egész területén extrém időjárást tapasztaltak – hirtelen fagy, hurrikánszerű hóviharok, tornádók, szélsőségesen ingadozó hőmérséklet –, de kevés helyet sújtott annyira a változó éghajlat az elmúlt hetekben, mint Kaliforniát.
A nyugati állam megszokott időjárása tovább növeli a katasztrófák esélyét, ugyanis a föld különösen sebezhető azokon a területeken, amelyeket aszály vagy erdőtüzek perzseltek fel, olyan sebeket hagyva maguk után a talaj szerkezetében, amelyek földcsuszamlásokat és víznyelőket idézhetnek elő.
Kalifornia gondjai ezzel nem érnek véget, ugyanis a szárazságnak a ritka bő csapadékhullás nem fog véget vetni.
A klímaváltozás miatt a térség gyakorlatilag az esős évszakát éli, és évek óta megfigyelhető, hogy a nyári aszályra a rövid téli viharok nem lesznek nagy hatással. Arról nem is beszélve, hogy a kiépített, lebetonozott nagyvárosok, mint például Los Angeles, az áradások elkerülésére építették ki a csatornarendszerüket, de a most leesett vízmennyiségből szinte semmit nem tudnak összegyűjteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.