Drámai figyelmeztetésekkel volt tele az ENSZ főtitkárának beszéde a davosi világgazdasági fórumon: sorsfordító kihívásokat sorolt fel, amelyek csakis elszánt nemzetközi együttműködéssel háríthatók el, mindent erőfeszítést aláás az egyre mélyülő szakadék Kelet és Nyugat között.
Nem szállhatunk szembe a problémákkal, hacsak nem nézünk egyenesen szembe velük. És egy ötös kategóriájú hurrikán szemébe nézünk
Felsorolta a „tökéletes vihar” okozóit is. A világ számos részében recesszió érkezik, megélhetési válság ellátási zavarokkal és növekvő egyenlőtlenséggel. Az infláció fájdalmán túl sok helyen a felszökő adósság is új veszélyeket hoz. A pandémia utóhatásait még mindig nyögjük, mégsem sikerül felkészülni a következő járványokra, miközben a fogadkozások ellenére minden hét újabb „klímahorrorsztorit” hoz.
Az üvegházhatású gázok kibocsátása rekordszinten van, és füstbe ment az ígéret, hogy nem engedjük 1,5 foknál jobban megemelkedni a globális hőmérsékletet, valójában a 2,8 fok felé tartunk.
A következmények pusztítók lesznek. A bolygónk számos része lakhatatlanná lesz. És sokak számára ez halálos ítélet
– figyelmeztetett Guterres. Mindez úgy történik, hogy sokan jó előre tudták. Csak most derült ki, hogy tudományos kutatások alapján a fosszilis üzemanyagok nagy termelői közt már az 1970-es évek óta tudták egyesek, hogy a fő termékük meg fogja főzni a bolygót – tette hozzá.
Ez az eszeveszettség sci-fibe illő, csakhogy kemény tudományos tény, hogy az ökoszisztéma szétrobban, és ehhez a mérgező elegyhez még sikerült hozzákerverni politikai konfliktusokat, erőszakot és háborút – kerekítette tovább könyörtelenül az ENSZ-vezér.
Külön kiemelte az élelmiszer- és energiaárakat és az ellátási láncokat megbolondító, atombiztonsági kérdéseket felvető és a nemzetközi jog alapjait megrengető ukrajnai orosz inváziót, majd gyorsan áttért a még szélesebb geopolitikai kihívásra, amely megnehezíti, hogy a világ kezelni tudja azokat a problémákat, amelyekkel még egységben is nehéz lenne megküzdeni.
Az egység helyett „generációk óta a legsúlyosabb geopolitikai megosztottsággal és bizalmatlansággal nézünk szembe – és ez aláás mindent. Ez a Kelet-Nyugat megosztás” – mondta Guterres, majd konkrétan meg is nevezte, hogy az amerikai–kínai szembefeszülésre gondol.
A kockázat – amit én a Nagy Törésnek neveztem – a világ két legnagyobb gazdaságának a szétágazása. Egy tektonikus törés, amely két különálló készletet teremt kereskedelmi szabályokból, két domináns devizát, két internetet és két egymással konfliktusban lévő stratégiát a mesterséges intelligenciáról
– mondta. Ez az utolsó, amire szükségünk van – tette hozzá az ENSZ-főtitkár.
El kell kerülnünk a thuküdidészi csapda 21. századi megismétlődését – óvott Guterres az egyre nagyobb izgalmat kiváltó történelmi párhuzam felidézésével.
A thuküdidészi csapda elméletét Graham T. Allison amerikai politológus fogalmazta meg először 2012-ben egy cikkben a brit Financial Timesban, és azóta rengeteget beszéltek róla. Egy kutatás, amelyet a Harvard Egyetemen végeztek Allison vezetésével, azt találta, hogy a vizsgált 16 esetből, amikor a történelemben egy felemelkedő hatalom nézett szembe egy uralkodó hatalommal, 12 háborúba futott.
Az ógörög történész eredeti beszámolóját a nagyhatalom Spárta és az emelkedő Athén konfliktusáról az teszi izgalmassá, hogy az elméletben hívők a szuperhatalom Egyesült Államok és a megerősödő Kína viszonyával helyezik párhuzamba, miközben mások vitatják, hogy az összeütközés elkerülhetetlen.
Csúnya jövőkép formálódik, megnyugtató, egyben riasztó is a jövendölésAz elmúlt évek történelemfordító felfordulását követően nem csak a közember töri a fejét, hogy milyen pályára kerül a világ, a közgazdászok is. A Capital Economics főközgazdásza új elmélettel állt elő arról, mi követi a globalizáció korszakát. Megnyugtató és riasztó is lehet, amit jövendöl. |
Guterres hozzátette: mindeközben az Észak-Dél szakadék is egyre mélyül a világgazdaságban. Sürgette, hogy a fejlett országok végre tegyenek eleget régi ígéretüknek, hogy 100 milliárd dollárral segítik a fejlődő világ klímavédelmi törekvéseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.