A koronavírus-járvány kitörése óta csaknem 250 ezer embert bocsátott el a tech szektor világszerte, ebből 153 ezer felmondás 2022-ben történt.
A technológiai szektor közvetlenül a járvány kitörése után viszonylag biztos szegmenst jelentett a munkavállalók számára, relatíve alacsony számban rúgták ki kollégáikat a tech cégek. A lezárások az online térbe terelték az oktatást, a közösségi életet és a munkát is, ami természetesen hatalmas lökést adott az iparág szereplőinek.
A 2020-as évben összesen 80 ezer elbocsátás történt a szegmensben, 2021-ben ennél is kevesebb, 15 ezer.
Ezekhez a számokhoz viszonyítva pedig valóban döbbenetesen hat a tavalyi 153 ezres adat, egy év alatt megtízszereződött a felmondások száma.
A Covid kezdete óta a legtöbb elbocsátásért a Meta (11 ezer) és az Amazon (10 ezer) a felelős, de a tízes listán szerepel még a Booking.com (4375), a Cisco (4100) és a Twitter (3700) is.
A tavaly erőteljesen megindult elbocsátási hullám okai közt egyaránt megtaláljuk az emelkedő kamatokat és a lehűlő gazdasági növekedést, de a tech szektort ért részvénypiaci mészárlást sem lehet elhanyagolni. A legnagyobb felmondó, a Meta árfolyama 64 százalékot zuhant tavaly, az Amazon kurzusa pedig közel 50-et.
A legnagyobb vesztes a Tesla volt 72 százalékos kurzuscsökkenéssel.
Visszatérve az elbocsátásokra, 2022-ben az egészségügyi szektor egymagában 11 ezer munkavállalót bocsátott el, az oktatási szektorban pedig 8700 alkalmazottnak mondtak fel. Az turizmusban érdekelt cégek körében kifejezetten alacsony számokat figyelhetünk meg: míg 2020-ban közel 14 ezer embert bocsátottak el, tavaly alig volt felmondás, de ez viszonylag könnyen magyarázható a globális turizmus újraéledésével.
A tech szektorban állásukat elvesztő alkalmazottaknak nincs sok okuk az aggodalomra: egy felmérés szerint 79 százalékuk három hónapon belül már újra munkába tud állni.
A létszámleépítési hullám nem hagyott alább 2022-ben, idén is kísérti a munkavállalókat. A brit vasutasok például már az év elejétől kezdve sztrájkba léptek a tervezett elbocsátások ellen, hatalmas fennakadásokat okozva a teljes közlekedési rendszerben. A munkabeszüntetésben 15 vasúti vállalat vesz részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.