BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Aerial view of traffic jam on M25 motorway
Aerial Photography view east of traffic jam on M25 Motorway highway north of Stapleford Essex RM4, England UK

Északír Brexit-megállapodás: összeomlott, vagy csak repedezik a fal?

Tény, hogy sokéves fiaskónak kerülhet pont a végére, azonban a „windsori paktumra” még a helyieknek is rá kell bólintaniuk – ami nagy kihívás Sunak számára.

Politikai sikert ért el Rishi Sunak brit miniszterelnök – ez vitathatatlan tény. A hétfőn elfogadott dokumentummal sok év után számtalan rendezetlen, a gazdaságot, kereskedelmet korlátozó problémát iktattak ki – elvben. Első ránézésre tehát érthető az elégedettség, és valószínűleg nem csupán a sajtó számára mosolygó két politikus, az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és Rishi Sunak brit miniszterelnök fogott kezet Londonban. 

Nagy az öröm – felpöröghet a kereskedelem

A megállapodással – ha a gyakorlatban is működik – a brit kormányfőnek sikerülne az utolsó téglát is a helyére tennie, azaz a mostani megállapodással a brexit kapcsán létrejött kereskedelmi akadályok teljes mértékben elhárulhatnak. Ez megkérdőjelezhetetlen siker, azonban a kérdőjel továbbra is ott van: mit szólnak ehhez az északírek?

Parázs viták várhatók

A londoni aláírás még önmagában nem jelent teljes áttörést. A Bloomberg egyenesen úgy értékel, hogy a folyamat döntő szakasza csak most következik, ugyanis Sunak csapatának most még meg kell nyernie az északír unionista politikusokból álló tömörülést, és saját konzervatív pártjának Brexit-párti képviselőit is. Ha ez nem sikerül, a folyamat zátonyra fut, ami súlyos csapás lenne a miniszterelnök számára.

Sunak Belfastba utazott, ahol megpróbálja meggyőzni a szakszervezeti képviselőket és az üzletembereket a megállapodás támogatásáról. Azt mondta, hogy bízik a sikerben, de aggályaikat sem kívánja a „szőnyeg alá seperni”.

A kormány tisztviselői egyelőre „óvatosan optimisták”. Az északír Demokratikus Unionista Párt, a DUP már több mint egy éve blokkolta az előrelépést, és tiltakozott az eredeti Brexit-megállapodás feltételei ellen. A pártnak mindössze nyolc parlamenti képviselője van a Westminsterben, de befolyásuk mégis erős. Ezt jól mutatja, hogy amikor a platform vezetője, Jeffrey Donaldson felált, hogy beszéljen, teljes csend lett a teremben, ahol addig heves vita folyt.

Világos, hogy nagy előrelépések történtek, de továbbra is vannak aggasztó kérdések, amelyeken még dolgozni kell

– összegzett a politikus. Sunak azt mondta, tiszteletben tartja a DUP véleményét, és megvizsgálják a vitás kérdéseket.

Az ügyet alapvetően egy ellentmondásosan értelmezhető Brexit-szabály bonyolította. A kilépési szerződésben ugyanis kinyilvánították, hogy Észak-Írországnak mind az Egyesült-Királyság, mind az Európai Unó piacaihoz egyedülálló hozzáférése van, de gyakorlatilag vámhatárt írtak elő az Ír-tengeren Nagy-Britannia és a régió között. A helyzet tehát rendkívül összetett lett, és a többféleképpen értelmezhető jogszabály folyamatos okot adott a Brexit-párti politikusok felszólalásaira.

Aerial view of traffic jam on M25 motorway
Aerial Photography view east of traffic jam on M25 Motorway highway north of Stapleford Essex RM4, England UK
Fotó: Andrew Holt

Sok a bizonytalanság, 

jelen pillanatban az is talány, hogy Sunak mikor szeretne visszatérni a „vitás kérdésekre”. A tervet ismerő, névtelenül nyilatkozó bennfentesek szerint ez a jövő héten várható. 

Az biztos, hogy ha Sunak a Munkáspárt szavazatai nélkül szeretne nyerni, akkor sokakat kell meggyőznie.

A feszültségről az is árulkodik, hogy a Brexit-párti kélpviselők most jogászaik állásfoglalására várnak, és valószínűsíthetően kedd este ülnek össze megvitatni a kérdést. Azt azonban borítékolni lehet, hogy ha az unionisták szembeszállnak a megállapodással, akkor heves parlamenti vita alakul ki.

Fókuszba kerülhet a Munkáspárt

Kormányzati források szerint mindössze 20 tory képviselő ellenezné a megállapodás ratifikálását, a kritikusok szerint számuk 40 fölött van. Sunak 67 fős többséggel rendelkezik, így tehát reális annak a veszélye, hogy a Mukáspárti szavazatokra is szüksége lesz – amiben önmagában is nagy a politikai kockázat.  

Jó jel lehet, hogy Sunak mögé állt, és támogatásáról biztosította a megállapodást Steve Baker keményvonalas északír miniszter, valamint David Davis volt Brexit-ügyi miniszter is. 

Itt az ideje, hogy lapozzunk, és ez a megállapodás lehetőséget ad arra, hogy új fejezetet nyissunk 

– összegzett a BBC-nek Baker.

Egy kormánytisztviselő szerint az elkövetkező napokban az alsóházban is világossá teszik, hogy a paktum jelentősen javítja az észak-írországi lakosság életminőségét, így a kritikusoknak is rá kell bólintaniuk.

Ha a miniszterelnök valóban eléri a megállapodás elfogadását, akkor Sunak nevéhez fűződik majd a kapcsolat jelentős javítása az unióval, és az USA-val

– hangsúlyozta Anton Spisak, aki korábban a Brexit-tárgyalások egyik főmunkatársa volt. Véleménye szerint a miniszterelnök nagyot nyerhet, ha „befejezi a Brexit-ügyet.”

A konzervatív párti megállapodást ellenzőket pedig az győzheti meg, hogy csak a mostani paktum elfogadása után kezdhetnek tárgyalni a La Manche csatornát használó bevándorlókról, akiknek a korlátozása kulcskérdés lenne a választók bizalmának megőrzéséhez.

Előnyös lenne

Noha a megállapodáshoz még mindkét fél hivatalos jóváhagyása szükséges, az életbelépése ismét felmelegíthetné a hajdan két legnagyobb kereskedelmi partner, az EU és az Egyesült Királyság viszonyát.

Emellett rendezné a kereskedelmi kapcsolatokat Észak-Írországgal is.

A paktum legfontosabb pontjai

1. A kereskedelmi akadályok csökkentése
A Nagy-Britanniából Észak-Írországba és az EU-ba továbbutazó árukat elválasztó „zöld” és „piros” sávrendszer váltaná fel a jelenlegi megállapodásokat, így csökkentené az ellenőrzéseket és a papírmunkát.

2. Az Európai Bizottság jogai
Az Észak-Írországot érintő uniós jogi kérdésekben továbbra is az Európai Bíróság a végső választott bíró. Ez igencsak vitatott kérdés, ugyanis a bizottság szerepe folyamatos aggodalomra ad okot a belfasti és a londoni uniópárti politikusok számára, akik nem akarják, hogy az EU szabályozása felülírja az Egyesült Királyság törvényeit.

3. Stormont Brake
A megállapodás bevezet egy Stormont-féknek nevezett mechanizmust, azaz Sunak végső esetben megvétózhatja az uniós jog alkalmazását Észak-Írországban. Az EU tisztviselői egy finomabb mechanizmust vázoltak fel, amelyet csak akkor alkalmaznának, ha a blokk módosítja mostani jogszabályait.

4. A legfontosabb adózási szabályok változásai
Az Egyesült Királyság kormánya könnyebben kiterjesztheti az adózási változásokat Észak-Írországra, beleértve az áruk hozzáadottérték-adóját is.  


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.