Eddig nem gondolták a befektetők, hogy az Európai Központi Bank (EKB) irányadó kamata a 4 százalékot is elérheti a nyáron a zéró szintről indult kamatemelési sorozatban. Most már igen. Sorjáznak az euróövezeti tagok februári inflációs adatai, a francia és a spanyol már ki is jött, és a remélt fordulat nem jött el, az adatok a januári emelkedés után megint csak felfelé mozdultak: a drágulás makacs.
Pedig a nap az árindexmutatók tekintetében szépen indult: kora reggel a németek közöltek importáradatokat, és az éves index januárban csaknem megfeleződött a decemberi 12,6 százalékhoz képest: 6,6 százalékot jelentettek, ami két éve a legalacsonyabb. Bár a bevitt áruk még mindig 8,8 százalékkal drágultak, és volt olyan kiugró szám is, mint a nyersszén 19,6 százalékos áremelkedése, az importált áram ára 30,8 százalékkal csökkent.
Aztán jött a feketeleves. Kiderült, hogy az Eurostat módszertana alapján számolt francia éves fogyasztói árindex rekordot jelentő 7,2 százalékra szökött fel, pedig az elemzők arra számítottak, hogy nem emelkedik tovább a januári 7-ről. Spanyolországban ezzel szemben csökkenést vártak, a januári 5,9 százalékról 5,4-re, a statisztika ehelyett emelkedést regisztrált, 6,1 százalékra.
A franciáknál az élelmiszerek további drágulása okoz fejtörést – Emmanuel Macron elnök a napokban oda is szólt az áruházaknak –, miközben az energia drágulási üteme lassult, a spanyoloknál pedig nemcsak az élelmiszer és az energia kerül többe, hanem az ezek nélkül számított árindex is emelkedett, 7,7 százalékra, ami 1986 vége óta a legfájóbb ütem. Náluk már a januári inflációemelkedés is komoly meglepetés volt.
Az euróövezet legnagyobb gazdasága, Németország számai szerdán érkeznek, és az elemzők náluk is némi csökkenést jósoltak a januári 9,2 százalékról, a keddi meglepetés után azonban előfordulhat, hogy ott is hasonló történik. Azt már előre elkezdték beárazni a piacok, hogy a változékony élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció makacs maradhatott Európában.
Az eddig látott számok üzenete az EKB számára, hogy nem szabad engednie a szigorból,
ha komolyan veszi mandátumát, és az infláció tartós csökkenését szándékozik elérni a 2 százalékos célra. Ez némi támasztékot jelent az euró árfolyamának, ami 1,0583 környékéről 1,0625-re szökött fel a dollár ellenében az adatok hatására kedden, de még mindig a majdnem három hónapos mélypont közelében marad, mivel az európaival párhuzamosan az amerikai kamatemelési várakozások is erősödnek a még mindig feszes munkaerőpiac és a makacs inflációs mutatók miatt.
A nyárnál előbb nem csökken az infláció – kommentálta a francia számokat Charlotte de Montpellier, az ING Fraciaországgal foglalkozó szenior közgazdásza.
A fő és a maginflációs mutató is valószínűleg emelkedik a következő hónapokban, ami további okot szolgáltat az EKB-nak, hogy az első negyedév után is emelje a kamatait
Az európai államkötvény hozamok a rossz számok hatására tovább emelkedtek, a német 10 éves hozam 2011 nyara óta nem volt olyan magas, mint kedden.
Kellemetlen meglepetések érték Európát – Magyarországon javult a hangulatNegatív meglepetést hozott az Európai Bizottság által havonta végzett felmérés az uniós gazdasági hangulatról. Nem folytatódott a novemberben indult javulás, sőt romlott a hangulat az iparban és a szolgáltató szektorban is. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.