Egy hónapja még emelte kamatát a román központi bank (NBR), csütörtökön azonban 7 százalékon változatlanul hagyta, és az emeléseknek alighanem vége, mert a bank a korábbinál sokkal optimistább inflációs előrejelzéseket tett közzé.
A román éves infláció decemberben 16,37 százalékra mérséklődött, de így sem marad sokkal a novemberben elért 16,76 százalékos majdnem két évtizedes csúcs alatt.
A jegybanki közlemény szerint azonban sokkal gyorsabban csökkenhet, mint akár három hónappal ezelőtt számítottak rá, amikor az előző inflációs jelentés készült.
Már a harmadik negyedévben elérhetik az egy számjegyű szintet, majdnem három negyedévvel előbb, mint amire korábban számítottak. A sebes csökkenés – amelyet segítenek a kormányzati energiaársapkák, a bázishatások és az összesített kereslet mérséklődése – csak a jövő év második felében lassul le a jelenlegi számítások szerint, és a kétéves előrejelzési horizonton valamivel a bank 1,5–3,5 százalékos célja felett lehet majd.
Miközben a háború és hatásai a kereskedelmi partnereket és a piacokat további kockázatokkal veszélyeztetik, kamatai jövendő pályájáról nem sokat árul el közleményében a bank. Azt kiemelték, hogy a Federal Reserve, az Európai Központi Bank és a többi régiós jegybank döntéseire ebben az időszakban nagy figyelmet kell fordítaniuk,
tekintettel a kamatkülönbségek változására és a tőkemozgásokra.
Mindezzel Romániában is véget érhettek a kamatemelések, az első csökkentésre valószínűleg nem kerül sor 2024 előtt – kommentálta Nicholas Farr, a Capital Economics feltörekvő piaci közgazdásza.
Farr szerint – bár az infláció az év végére 8 százalékra eshet, és a román gazdaság erősen lelassul – a BNR az utolsók közt lehet a régió jegybankjai közt, ahol elkezdődik majd a kamatok csökkentése.
Főleg azért, mert a BNR később kezdte a kamatemelési ciklusát, mint a régió többi központi bankja, és úgy gondoljuk, hosszabb ideig kell szorosra fogni a monetáris politikát az infláció és az inflációs várakozások tartós csökkentéséhez
– írta jegyzetében. Hozzátette: az ország folyó fizetési mérlegének nagy hiánya miatt növekszik az aggodalom, és a döntéshozók azért is magasabban kívánhatják tartani a kamatokat, hogy megtámasszák a kontrollált lebegő árfolyamrendszerben kereskedő lejt.
Szó, mi szó, a román havi fizetési mérleg adatai az utóbbi időben még annak is felhúzták a szemöldökét, aki hozzászokott annak a látványához, hogy az európai energiaválság időszakában látványosan elromlottak a közép-európai kereskedelmi és folyó fizetési mérlegek. Októberben 2,92 milliárd, novemberben 2,35 milliárd euró volt a román folyó fizetési mérleg deficitje. A decemberi külkereskedelmi statisztika éppen csütörtökön jött ki: bődületes, 3,09 milliárd eurós hiányt hoztak össze egyetlen hónap alatt.
A lejt egyébként a forinthoz hasonlóan segítette az euró erősödése a dollár ellenében a hetekben. A kamatdöntés napján előbb erődösött, majd visszavonult az euróval szemben, de maradt erősebb a 4,9-es vonalnál, amelyet már két hete körbetáncol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.