Olajfinomító és vegyi üzem megépítéséről írt alá szándéknyilatkozatot a Saudi Aramco kínai partnerével, a Panjin Xicheng ipari csoporttal. Az észak-kelet kínai Pandzsin városában 12,2 milliárd dolláros beruházásban kialakítandó komplexum a tervek szerint 2026-ban kezdi meg működését, és célja a távol-keleti ország dinamikusan növekvő üzemanyag- és műanyagipari igényeinek kielégítése. A finomítót napi 300 ezer olaj hordó feldolgozására méretezik, a krakkoló üzemben pedig évi 1,65 millió tonnányi etilént állítanak elő, kétmillió tonna para-xilol társaságában.
A legutóbbi adatok szerint Kína a para-xilol-termelési kapacitása 14 millió tonna/év volt, a globális kínálat több mint negyede hozzájuk fűződik. Ennek képest komoly importra szorulnak, hiszen a globális kereslet közel 60 százalékát is hozzájuk kötődik. Az építkezést a második negyedévben, a szükséges engedélyek beszerzése után indítják.
A finomítóban napi 210 ezer hordó szaúdi olajat dolgoznak fel. Arról nincs hír, hogy a 90 ezer hordónyi többi olaj honnan érkezik.
Mivel a szaúdi és az orosz olaj fajták közötti minőségi különbségek jelentősek, szinte kizárt, hogy a ma még diszkontáron beszerezhető orosz olajat társítanának a szaúdihoz.
A Huajin Aramco Petrochemical Company (HAPCO) névre keresztelt kínai–szaúdi vegyesvállalat többségi, 51 százalékos tulajdonosa a hadászati felszereléseket gyártó kínai Norinco csoport, az Aramcónak 30, a Panjin Xinchengnek pedig 19 százaléka lesz.
Arra semmilyen magyarázat sincs, hogy egy ilyen hatalmas projektet miért egy fegyvergyártónak kell a nevére vennie.
A kínai Norinco a Politico értesülései szerint drónok, kézfegyvereket és golyóálló mellények szállításával támogatja Oroszország Ukrajna ellen indított háborúját. A cég Magyarországon is jelen van. Pisztolyait 200 ezer forint környékén lehet beszerezni egyes fegyverkereskedőknél.
A tavalyi évet gigantikus, 161 milliárd dolláros nyereséggel záró Saudi Aramco számára a kínai kapcsolatok ápolása egyre fontosabb. A cég vezetői vasárnap ipari, pénzügyi, energetikai és kutatási területeken írtak alá együttműködési szándéknyilatkozatot Kanton tartomány illetékeseivel – írja a Reuters. Kanton az utóbbi időben rendkívül felkapottá vált a nyugati vegyipari társaságok részéről, nemrég a német BASF és az amerikai Exxon Mobil is nagyszabású beruházási tervekről számolt be innen.
A pandémiát megelőzően a Saudi Aramco két kínai befektetéséről is hírt adott. Egyrészt Csöcsiang tartománytól 9 százalékos részesedést vásárolt az ország legnagyobb, napi 800 ezer hordó olaj feldolgozására képes finomítójában, a Zhejiang Petrochemical Corp.-ban, másrészt a Shandong Energyvel kötött olajszállítási és a vegyi anyagok kereskedelmét érintő megállapodást, amelynek a hátterében egy ugyanolyan komplexum megépítése húzódhat, mint a most bejelentett pandzsini projekt.
De északabb tájakon is aktívak a szaúdiak. A dél-koreai Ulszan kikötővárosában lévő saját, S-Oil nevű leányvállalatuknál 7 milliárd dollár értékben építenek petrolkémiai anyagokat gyártó üzemet a meglévő olajfinomítójuk szomszédságában.
Visszatérve Kínába, a Saudi Aramco elnök-vezérigazgatója, Amin Al Nasser egy pekingi fejlesztési konferencián vasárnap bejelentette, hogy az olajtermelő kapacitásukat 2027-re napi 13 millió hordóra növelik, ennek köszönhetően hosszú távon szállításaikkal megbízható partnerként erősíteni fogják Kína energiabiztonságát.
Az Aramco célja, hogy komplex energetikai és vegyianyag-gyártó vállalattá váljon, és élen járjon az alacsony szén-dioxid-kibocsátású termékek gyártásában is
– hangoztatta Nasser, aki szerint ennek az eléréséhez a Kínával közös stratégiai partnerségek és projektek nagymértékben hozzájárulnak – írja a Saudi Gazette.
Kérdés, mit szól a Saudi Aramco kínai nyomulásához az ország legnagyobb finomító-társasága, a China Petroleum & Chemical Corp., azaz a Sinopec. A cég a hétvégén publikálta a 2022-es éves jelentését, amelyben a megelőző évinél 6,9 százalékkal kisebb, 9,65 milliárd dolláros adózott nyereséget mutattak ki, a pandémia nyomában visszaesett keresletet okolva a profithalmozásról szóló iparági trendből kilógó teljesítményéért.
Benzineladásaik 11, repülőgéphajtóanyag-értékesítésük pedig 18,4 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól, míg a vegyipari értékesítésükben 18,1 százalékos volt a visszaesés. Az orosz–ukrán háború következményeként kurrens cikké vált gázolajból viszont 4 százalékkal többet tudtak eladni – főleg exportra.
Azért annyira nem búslakodnak a Sinopecnél, hiszen a magas olaj- és gázáraknak köszönhetően így is az utóbbi tíz év harmadik legjobb eredményét szállították.
S a gazdaság pandémiát követő gyors visszapattanása miatt erős év előtt állnak, bár az állami olajtársaság termelőkapacitásait gyakorlatilag szinten tartja ami a kőolaj esetén napi 767 ezer, földgáznál pedig éves szinten 36 milliárd köbmétert jelent.
A finomítói kapacitásukat viszont 3,3 százalékkal, 5 millió hordóra növelik, azaz az iráni, arab és orosz behozataluk növelésére készülnek, kihasználva ez utóbbi, nemzetközi szankciók alatt álló ország kiszolgáltatott helyzetét. A Sinopec az idén a tavalyinál 12 százalékkal kevesebbet, 24,1 milliárd dollárt költ beruházásokra és fejlesztésekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.