Louis de Guindos, az Európai Központi Bank (EKB) alelnöke szerint a bankszektor „a nagyon nagy bizonytalanság időszakán megy keresztül”, s ennek kezelése jegybanki szempontból az „ülésről ülésre” hozzáállást igényli, nem pedig valamiféle előre meghirdetett intézkedéssorozatot. A spanyol jegybankár a Business Post című lapnak nyilatkozott, az interjú az EKB honlapján is olvasható.
„A kérdés most az, hogy az amerikai bankrendszer fejleményei és a Credit Suisse válsága miként érinti az eurózónát – tette hozzá. – A következő hetek-hónapok során azt kell megvizsgálnunk, hogy szükséges-e a monetáris kondíciók további szigorítása.” Guindos kifejtette, hogy az EKB fő aggodalma a nem bank pénzügyi szolgáltatók pénzügyi stabilitása.
Ezek az intézmények, főleg a fintech cégek az elmúlt évek ultraalacsony kamatkörnyezetében jelentős kockázatokat halmoztak fel.
„Nem felügyeljük ezeket a cégeket, amelyek viszont szoros kapcsolatban állnak a felügyeletünk alá tartozó bankokkal.” Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a mostani helyzet teljesen más, mint a 2008-as, a pénzintézetek sokkal jobb tőke- és likviditási helyzetben vannak, mint akkor.
Az EKB március 16-án ismét emelt fél százalékponttal irányadó kamatán, amely jelenleg 3,5 százalékon áll. A döntést követő sajtótájékoztatón Christine Lagarade elnök nem nyilatkozott a következő időszak várható kamatdöntéseiről. Guindos annyit közölt a most megjelent interjúban, hogy „némi időbe telik, amíg az infláció visszatér a 2 százalékos célhoz”. A gond az, hogy hiába csökken az infláció a valutaövezetben, a maginfláció továbbra is emelkedik.
„Nagyon nehéz a 2 százalékos inflációs cél felé közelíteni, miközben a maginfláció nem csökken” – tette hozzá a jegybankár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.