A német kormány tárgyalásokat folytat a félvezetők gyártásához használt vegyi anyagok Kínába irányuló exportjának korlátozásáról, mivel Berlin az Egyesült Államokhoz hasonlóan csökkentené az ázsiai országgal szembeni kitettségét – írta a Bloomberg.
Bár Németország maga nem rendelkezik fejlett csipgyártási technológiákkal és az iparág sincsen kiépítve, több hazai cég, például a Merck és a BASF által előállított vegyi anyagok a világ minden egyes félvezetőjében megtalálhatók, és kritikus pozícióban vannak az ágazat ellátási láncában.
Az új javaslattal Olaf Scholz német kancellár a tervek szerint elvágná Kína hozzáférését a csipek gyártásához szükséges árukhoz és szolgáltatásokhoz.
Az új exportellenőrzés a polgári és katonai célokra egyaránt felhasználható áruk kereskedelmét korlátozná. Az ilyen kettős felhasználású listák célja a vegyi, biológiai és nukleáris fegyverek kifejlesztésének és elterjedésének, valamint a hagyományos katonai fegyverek rejtett gyártásának megakadályozása – a kínai csipgyártás lelassítása azonban az ország teljes iparát és infrastruktúráját érintené.
Scholz Pekinggel szembeni fellépése egyre keményebb, mivel a kancellár igyekszik egyensúlyt teremteni Németország Kínában meglévő gazdasági érdekei, valamint a nemzetbiztonsági és emberi jogi aggályai között. Az Európa és Kína közötti kapcsolatok az elmúlt években megromlottak, különösen azután, hogy Hszi Csin-ping elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök hetekkel Moszkva ukrajnai inváziója előtt „határok nélküli” barátságot hirdetett.
A kormánykoalíción belüli tárgyalások az ilyen exportellenőrzésekről még korai szakaszban vannak, és a tisztviselők tisztában vannak azzal, hogy bármilyen ehhez hasonló döntés károsíthatja az üzleti kapcsolatokat Kínával, amely Németország legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált.
A félvezetők a globális ellátási lánc kulcsfontosságú részét képezik, az autóktól az okostelefonokon át a hűtőszekrényekig mindenben megtalálhatók, és a gyártásukhoz szükséges anyagok és gépek gyakran nehezen beszerezhetők. Egy amúgy is korlátozott ellátási vonal lezárása további akadályokat állítana Kína elé, hogy a saját iparágát fejlessze.
A német vegyi anyagok nélkül Kína belföldi csipfejlesztése komoly akadályokba ütközne, mivel az utóbbi években kihirdetett kutatási és befektetési programok után az ország még mindig le van maradva külföldi riválisaival szemben.
A német kormány eltökélt szándéka, hogy csökkentse az ország kínai kitettségét, ám Berlin még mindig küzd az orosz energiától való túlzott függőségének következményeivel.
Scholz ezért a Kínától való egyik napról a másikra történő gazdasági leválasztás ellen érvelt, és ehelyett a kockázatcsökkentés politikáját támogatja, ami azt jelenti, hogy Németország aktívan csökkenti a kínai piacnak való kitettségét az elkövetkező években. A vegyi anyagok korlátozása azonban lehet, hogy túl erős lépésnek számítana Peking számára, amely a múltban már kisebb sértésekért is súlyos gazdasági ellenintézkedéseket vetett be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.