Egy független kutatás szerint a szél- és napenergia rekordméretű növekedése tavaly minden idők legtisztább szintjére emelte a világ villamosenergia-termelését, ami a kutatók szerint „a fosszilis korszak végének kezdetét” jelentheti – írta a CNBC.
A független klímavédelmi agytröszt, az Ember jelentés szerint tavaly a világ áramtermelésének a 12 százaléka származott nap- és szélenergiából, szemben a 2021-es 10 százalékkal, ezzel újabb rekordot felállítva az energiaiparban.
A napenergia volt a leggyorsabban növekvő villamosenergia-forrás a 18. egymást követő évben, és 24 százalékkal emelkedett a volumene 2021-hez képest – a világ áramtermeléséhez annyit adott hozzá, hogy Dél-Afrika éves szükségleteit ki lehetne vele elégíteni. A szélenergia-termelés 17 százalékkal nőtt az előző évhez képest, annyival, amennyivel az egész Egyesült Királyságot elláthatta volna árammal.
A jelentésből kiderül, hogy ma már több mint 60 országban a villamos energia 10 százalékot meghaladó részét szél- és napenergiából állítják elő.
A tiszta energia korszakába léptünk. A szél- és napenergia rekordsebességgel terjed, és át fogja alakítani a globális gazdaságot, a közlekedéstől az iparig és azon túl is
– mondta Malgorzata Wiatros-Motyka, az Ember vezető villamosenergia-elemzője és a kutatás vezető szerzője.
Az atomerőművekkel együtt a növekedés még lenyűgözőbb – a megújuló és a nukleáris energiaforrások együttesen a globális áramtermelés 39 százalékát adták 2022-ben, ami új rekord.
A kutatók szerint a fejlődés ellenére a szél- és napenergia drámai mértékű kiépítése még mindig nem elég gyors ahhoz, hogy a világ növekvő áramszükségletét kielégítse. Következésképpen a jelentés szerint a szén és más fosszilis tüzelőanyagok fedezték a fennmaradó hiányt, ami új rekordszintre emelte a kibocsátást.
A szén, a világ legpiszkosabb energiaforrása tavaly a globális áramellátás 36 százalékát biztosította, és ezzel a világ legnagyobb energiaforrása maradt.
Azonban a trendek alapján úgy tűnik, hogy a kibocsátás 2022-ben elérte a csúcsot, és a jövőben ez már csak csökkenni fog – az Ember előrejelzése szerint a fosszilisenergia-termelés idén 0,3 százalékkal fog visszaesni, a következő években pedig még meredekebb csökkenés várható.
A Nemzetközi Energiaügynökség tavaly megfogalmazott célkitűzése szerint a villamosenergia-ágazatnak a legszennyezőbből 2040-re az első olyan szektorrá kell válnia, amely eléri a nettó zéró kibocsátást – ha a világgazdaság az évszázad közepére szén-dioxid-mentessé akar válni.
Ehhez azonban az Ember elemzői szerint 2030-ra a szél- és napenergiának a globális áramtermelés 41 százalékát kell kitennie, amihez a 2022-es rekordhoz képest egy jókora ugrásra lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.