A napokban a svájci Glencore agresszív felvásárlási kísérlete – melynek során a kanadai Teck Resources bányavállalatot kebelezte volna be szőröstől-bőröstől – irányította a befektetők figyelmét ismét a réznek az utóbbi időben a kínai ingatlanpiac vártnál lassabb fellendülése és a világgazdaság lefékezése miatt kissé megtorpant piacára.
A számos iparág elengedhetetlen nyersanyagaként felhasznált színesfém tonnánként 8850 dollár körül mozgó jegyzése nagyot esett az egy évvel ezelőtti 10 230 dollárról, de havi összevetésben is elmarad a márciusi 8640 dollártól.
Hosszú távon azonban az elemzők szerint kecsegtetők a kilátások.
A hagyományosan konjunktúrafüggőnek tekintett vörös fém a zöldtechnológiákra való globális átállás következtében a jövőben nagy valószínűséggel önállósítja magát, hiszen az elektromos autózástól a napelemekig számos területen játszik majd kulcsszerepet.
Mivel tehát a zöldtechnológiák messze több rezet fogyasztanak, mint a fosszilis tüzelőanyagon alapuló iparágak, és a kínálat növekedése a következő tíz évben valószínűleg nem tud lépést tartani a kereslettel, borítékolni lehet a nyersanyag raliját.
A folyamatra ráadásul várhatóan ráerősít a nemrég elfogadott amerikai inflációcsökkentő törvény (IRA) is, amely nagymértékű adókedvezményeket és egyéb ösztönzőket kínál az olyan tiszta energiával kapcsolatos projektekhez, mint például a szélerőművek, akkumulátorok, napelemek vagy a hidrogénmeghajtás elterjesztése, amivel lendületet adhat a kínai mellett régóta eltörpülő amerikai keresletnek is.
A Goldman Sachs előrejelzése szerint 2023 és 2030 között a réz iránti éves átlagos kereslet mintegy 180 ezer tonnával nőhet, ami a jelenlegi globális felhasználás körülbelül 1 százaléka.
A bank szerint továbbá a „zöld” réz iránti kereslet, amely jelenleg a fogyasztás mintegy 7 százalékára rúg, a 2023 és 2040 közötti teljes keresletbővülés közel 50 százalékát generálhatja majd.
A McKinsey februári felmérése 2031-re évi 36,6 millió tonnás globális rézigényt prognosztizált, ami nagyrészt az energiaipari átállás eredménye lesz. A kínálat azonban – véli a cég – megreked 30 millió tonnánál. A még ennél is „optimistább” Goldman pedig 2030-ra már 40 millió tonnás keresletet feltételez.
A kínálat-kereslet mérlegének megbillenését a világ két legnagyobb gazdasága közötti egyre inkább kiéleződő feszültség is színezi. Visszatérve például az amerikai IRA-törvényhez, a jogszabály értelmében akkor részesülhetnek adókedvezményben az e-autók vásárlói, ha olyan akkumulátorokat építettek be, amelyek „kritikus nyersanyagai” bizonyos százalékban az Egyesült Államokból vagy a vele szabadkereskedelmi megállapodást kötött országokból származnak.
A réz ugyan nem szerepel a „kritikus” ásványi anyagok listáján, de egyre több politikus lobbizik már azért, hogy ezt a fémet is felvegyék rá.
A háttérben egyebek között az a törekvés áll, hogy megakadályozzák a kínai monopólium kialakulását a zöldenergia előállításához szükséges nyersanyagok felett.
A Brookings Institution tavalyi jelentése szerint ugyanis Kína részesedése a kulcsfontosságú nyersanyagok előállításában messze megelőzi vetélytársaiét.
A kobalt 73 százalékát, a nikkel 68 százalékát, a lítium 59 százalékát és a réz 40 százalékát állítják elő tiszta formában.
Emellett az ásványi anyagok felvásárlásában is vezető szerepet játszik az ázsiai nagyhatalom, különösen a lítiumot viszi, mint a cukrot, hogy saját hatalmas zöldtechnológiai iparát elláthassa.
Visszatérve az amerikai IRA-törvényhez, a megcélzott szerteágazóbb ellátási lánc növeli a költségeket, különösen az energetikai átmenet korai szakaszában, viszont a magasabb anyagárak ösztönzik is a beruházásokat.
A törvény sorsa azonban az utóbbi időben kissé bizonytalanná vált, mivel az amerikai adósságplafonnal kapcsolatos pártok közötti vitában a republikánusok a megegyezés feltételeként szabták az IRA egyes részeinek visszavonását.
Ha azonban a törvény érvényben marad, az USA, Kína és Európa a következő tíz évben még keményebben törekszik majd a gazdaság zöldítésére, amihez sokkal több rézre lesz szükség világszerte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.