Kína gazdasági növekedése az év eleji pezsgő fogyasztói és üzleti aktivitás után elvesztette a lendületét, miközben a jelenlegi politikai feszültségek mellett az országnak sürgősen lábra kellene állnia – írta a Reuters.
A keddi hivatalos adatok szerint az ipari termelés, a kiskereskedelmi forgalom és az állóeszköz-beruházások a vártnál jóval lassabb ütemben nőttek áprilisban. A számok csalódást okoztak, még akkor is, ha a tavalyi zéró-Covid-politika alacsony összehasonlítási alapot adott, ugyanis az elemzők sokkal gyorsabb visszatérésre számítottak.
A legnagyobb aggodalomra a fiatalok munkanélküliségi rátája ad okot, amely rekordmagasra, 20,4 százalékra ugrott.
Ez annak a jele, hogy a járvány utáni fellendülés nem elég erős ahhoz, hogy felszívja a munkaerőpiacra újonnan belépők millióit.
A legújabb adatok is alátámasztják azt, amit az elmúlt hónapokban egyre több mutató tükrözött: a fellendülés kezd lecsengeni . Az ingatlanpiac továbbra is gyenge, annak ellenére, hogy a lakáseladások élénkülésének az első jelei mutatkoznak, az infláció közel nulla, a fogyasztók pedig vonakodnak a hitelfelvételtől.
A közgazdászok szerint további politikai intézkedésekre lesz szükség a fellendülés fenntartásához, a jegybanki lépések önmagukban nem elegendők a fogyasztói és üzleti bizalom erősítéséhez.
A kormánynak az iparra kellene fókuszálnia, majd a fiskális politikára, különösen a fogyasztás ösztönzésére. A monetáris politika csak kiegészítő szerepet játszhat, de őszintén szólva a kamatcsökkentés nem sürgős probléma. Egy biztos, komplex problémáról van szó, amit a vezetés nem tud egyszerre megoldani
– mondta Haibin Zhu, a JPMorgan vezető kínai közgazdásza.
Tovább gyengülhet a jüan, sokasodnak Kína gondjaiA távol-keleti nagyhatalom politikai, gazdasági és pénzügyi problémái egyre csak szaporodnak. |
A keddi adatokban több figyelmeztető jel is volt, amely a fellendülés megtorpanására utalt. Az elemzők számításai szerint az ingatlanberuházások áprilisban 16,2 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest, annak ellenére, hogy a lakáseladások nőttek. Az építőiparban használt kulcsfontosságú nyersanyagok, például az alumínium és az acél termelése is visszaesett áprilisban az előző hónaphoz képest.
Mivel Kína kikerült az újranyitás kedvező pontjáról, a további hangulatjavulás reménye határozott kormányzati intézkedések hiányában csökkenhet. Úgy véljük, hogy a politikai döntéshozóknak a kiváró üzemmódból proaktív lazításra kell áttérniük
– írták a Citi közgazdászai egy jegyzetben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.