A pakisztáni rúpia árfolyama 1,3 százalékkal, rekordalacsony szintre zuhant az amerikai dollárral szemben szerdán, egy nappal Imrán Hán volt kormányfő őrizetbe vétele után. A Tradeweb adatai szerint a Pakisztán által kibocsátott nemzetközi kötvények mélyen nyomott szintre estek, a rövidebb lejáratúak a névértékük 49, a hosszabb lejáratúak 33 százalékán cseréltek gazdát.
A piacokat aggasztja a Hán letartóztatása után kialakult helyzet. Erőszakos összecsapások törtek ki országszerte a volt kormányfő támogatói és a rendőrség között, amelyekben legalább egy tüntető meghalt. Csak az ország legnépesebb tartományában, Pandzsábban megsebesült több mint 130 rendőr, felgyújtottak 25-nél több rendőrautót, megrongáltak és kifosztottak több mint tucatnyi kormányzati épületet, és majdnem ezer embert őrizetbe vettek.
A belügyminisztérium a Reuters tudósítása szerint felfüggesztette a mobil széles sávú szolgáltatásokat az országban.
A 70 éves Hán ma áll bíróság elé, de nem bíróság épületében, hanem a fogva tartása helyszínén.
A kiélesedett politikai helyzet miatt Pakisztán egy lépéssel közelebb került a fizetésképtelenséghez is, ez ugyanis minden valószínűség szerint késlelteti majd a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).
Ha nem érkezik friss támogatás, akkor Pakisztánnak egyre nehezebb lesz elkerülni a fizetésképtelenséget
– nyilatkozta a Bloombergnek Eng Tat Low, a szingapúri Columbia Threadneedle Investments feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője, aki egyre szkeptikusabb az IMF-fel való megállapodást illetően. „Pakisztán bizonytalan tartalékokkal szembeni súlyos adósságamortizációja azt sugallja, hogy a fizetésképtelenség elkerülhetetlen” – tette hozzá.
Iszlámábád február óta tárgyal egy 6,5 milliárd dolláros hitelprogram újraindításáról az IMF-fel, amely nélkül fizetésképtelenné válik, a Moody’s Investor Service szerint ugyanis különben júniustól bizonytalanok a pénzügyi lehetőségei. Az ország külföldi devizatartaléka például annyira lecsökkent, hogy már csak négyheti import kifizetésére elegendő.
Az IMF azt is a mentőcsomag egyik feltételéül szabta, hogy előbb a baráti országok segítsenek a súlyos gazdasági válsággal küzdő Pakisztánnak, amelyet Kína, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek meg is tett.
A tárgyalásokat az IMF részéről vezető Nathan Porter pénteken még azt ígérte, hogy folytatják az egyeztetéseket az iszlámábádi kormánnyal, de szakértők szerint az új helyzet mindent megváltoztat.
Az IMF biztosan elhalasztja a hiteltárgyalásokat, mivel a társadalmi stabilitás biztosítása a szervezet egyik alapfeltétele
– vélekedett Mu Hao-hszin, a hongkongi Natixis közgazdásza.
Nem tartja kizártnak, hogy az egyeztetéseket akár az augusztus közepén tartandó parlamenti választásig is elhalasztják, ha a helyzet tovább eszkalálódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.