A második körben dől el a törökországi választás kimenetele, mivel a hatalmon lévő Recep Tajjip Erdogan a voksok közel 50, míg ellenzéki kihívója 45 százalékot ért el a szavazás első fordulójában. A piac pedig nem boldog.
A regnáló elnök lehetséges hatalmon maradásától azt várják a befektetők, hogy a mélyen unortodox gazdaságpolitika is marad úgy, ahogy eddig volt, ez pedig csupa rossz hír a piacok számára:
esnek a részvénypiacok, gyengül a líra, és kilőttek a kockázati felárak – a befektetői bizalom hiánya testesül meg a mutatókban.
A banki részvények és a dollárban denominált kötvények folytatták immár második napja tartó mélyrepülésüket, ahogy a török fizetőeszköz értéke is tovább csökkent a keddi kereskedésben.
Jon Harrison, a TS Lombard fejlődő piaci stratégája a Reuters hírügynökségnek elmondta:
A piacok már azt árazzák, hogy marad Erdogan, és vele együtt marad a külföldi tőke számára gyakorlatilag befektetésre alkalmatlan gazdasági környezet is.
A líra – amely fölött az elemzők szerint az elmúlt időszakban gyakorlatilag teljes mértékben átvette a hatalmat a kormányzat – tovább gyengült, karnyújtásnyi távolságra süllyedve a dollárral szembeni történelmi rekordot jelentő 19,8-es árfolyamszinttől.
A banki részvények tovább folytatták mélyrepülésüket: két nap alatt több mint 20 százalékos kurzuscsökkenést könyveltek el. A Yapi Kredi, az Is Bank és az Akbank részvényei több mint 9 százalékot süllyedtek ma.
Az isztambuli tőzsdeindex, amely hétfőn 6,1 százalékot szakadt, ma 1,97 százalékot tudott erősödni, az elemzők szerint ugyanakkor a lefelé mutató kockázatok jelentősek, így a korrekció korántsem zárható ki a börze következő napjaiban.
A hosszú lejáratú államkötvények hozama szenvedte el a legnagyobb veszteségeket a mai nap folyamán a kötvények piacán, a 2045-ös lejáratú államkötvények 2,5 százalékot gyengültek. Az ötéves lejáratú államkötvényekre felvehető csődbiztosítások prémiuma (CDS-felár) 653 bázispontra ugrott, 161 bázispontos növekedést elkönyvelve múlt péntek óta.
„A folyamatos tőkeszabályozás és a hatékony devizabeavatkozások, bár nem fenntarthatók, kisebb volatilitást jelentenek a török eszközárak legrövidebb végén” – fejtette ki Erik Meyersson, az SEB Bank feltörekvő piaci stratégája. A szakember hozzátette:
Ennek ellenére a jelenlegi politikai környezet fenntarthatatlansága a legrövidebb időtávon túl erősen negatív kilátásokkal jár a befektetők számára, és nem zárható ki, hogy a török eszközárak egy éven belül éles korrekciót hajtsanak végre a kormányzat gazdaságpolitikájának irányváltása nélkül.
A török tőzsde három legjobban teljesítő szereplője ma egy bányászati vállalat, a Koza Madencilik, a katonai felszerelésgyártó Otokar és egy vasipari cég, a Kardemir voltak 3–9,97 százalék közti felértékelődéssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.