Mind a három vezető német autógyártónak főhet a feje egy idén életbe lépett törvény miatt, mely elvárja a nagyvállalatoktól, hogy vizsgálják és orvosolják az emberi jogok és a környezet károsítását ellátási láncaikban.
Kedden ugyanis a berlini Alkotmányos és Emberi Jogok Európai Központja (ECCHR) nevű civil szervezet panaszt nyújtott be a Volkswagen, a BMW és a Mercedes ellen a cégek hszincsiangi, feltételezhetően kényszermunkával is érintett kapcsolatai miatt. Az új törvény értelmében
amennyiben a hatóságok igaznak találják a vádakat, úgy a cégek forgalmuk 2 százalékát is kifizethetik büntetéséként, valamint 3 évre eleshetnek a kormányzati megrendelésektől.
Európa szerte egyre több, Hszincsinagban aktív cég néz szembe hasonló nyomásgyakorlással a közvélemény és a hatóságok részéről és egyre több európai per indul a cégek ellen a hszincsiangi tevékenységük miatt. Az Egyesült Államok pedig betiltotta a tartományból származó importot. A legnagyobb gondban a Volkswagen van a német autógyártók közül, hiszen neki gyára is van a tartományban. Emiatt a vállalat éves gyűlését tüntetők zavarták meg és a befektetők is független vizsgálatot követelnek. Azonban ezt egyre nehezebb keresztülvinni, miután a kínai hatóságok erőteljesen fellépnek az ilyen vizsgálatokkal szemben.
A Volkswagen kínai vezetője, Ralf Brandstätter korábban bejelentette, hogy a hszincsinagi gyár már nem készít autókat és a későbbiekben sem fog, ott csak minőségellenőrzést fognak végezni. Az üzemben egyébként a német gyártó csak kisebbségi tulajdonos, a többségi tulajdonos az állami hátterű kínai SAIC Motor – írja a Financial Times. Brandstätter februárban maga is felkereste a létesítményt, ám nem talált bizonyítékot az emberi jogok megsértésére.
A Mercedes és a BMW ellen benyújtott panaszok inkább közvetett kapcsolatokon alapulnak, ám könnyen előfordulhat, hogy ezen gyártók és számos, kényszermunkával legyártott alkatrészt tartalmaznak.
Az elektromos autók esetében kulcsfontosságú akkumulátorokat például a CATL-tól szerzik be, mely nemrég növelte jelenlétét a tartományban, ahogy mind a három cég szerez be nyersanyagokat is Hszincsiangból.
Az ügy most a német Gazdasági ügyek és Exportkontroll Szövetségi Irodájának asztalán vannak és a hivatal jelezte, hogy az ügy kivizsgálására rászánják a szükséges időt. Hszincsiangba mindenesetre nehéz külföldieknek bejutnia és szabadon vizsgálódnia, mióta Peking lesújtott a helyi ujgurokra és más türk népekre a tartományban. Ugyanakkor az ENSZ jelentése szerint széleskörű és esetleges letartóztatások zajlanak a területen és az ottani atrocitások akár az emberiség elleni bűnök fogalmát is kimeríthetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.