India lesz 2075-re a világ második legnagyobb gazdasága, a Goldman Sachs előrejelzése szerint megelőzi nemcsak Japánt és Németországot, hanem az Egyesült Államokat is. A világ legnépesebb országa ezen a listán jelenleg az ötödik, tavaly szeptemberben taszította maga mögé az Egyesült Királyságot, egy évtizede pedig még a 11. helyen állt.
Az előrejelzést a növekvő népesség mellett az ország innovációs és technológiai fejlődése, a nagyarányú tőkebefektetések és a növekvő termelékenység is támogatja.
A következő két évtizedben India eltartottsági rátája lesz az egyik legalacsonyabb a regionális gazdaságok között
– hangsúlyozta Santanu Sengupta, a Goldman Sachs Research az országgal foglalkozó közgazdásza. Ez azt jelenti, hogy itt lesz a legjobb az arány a teljes és a munkaképes korú népesség között, vagyis India esetében arányosan több olyan munkaképes korú felnőtt van és lesz, aki képes eltartani a fiatalokat és az időseket.
Ez komoly lehetőség India számára a feldolgozóipari kapacitások kiépítésére, a szolgáltatási szektor és az infrastruktúra további növekedésére
– vélekedett.
A CNBC ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy az indiai kormány prioritásként kezeli az infrastruktúra fejlesztését, különösen az utak és vasutak építését. Az ország legutóbbi költségvetésének célja, hogy folytassa a tagállami kormányoknak nyújtott 50 éves kamatmentes hitelprogramokat az infrastrukturális beruházások ösztönzése érdekében.
A Goldman szerint ez a megfelelő idő a magánszektor számára, hogy fokozza a gyártási és szolgáltatási kapacitások létrehozását, ezzel több munkahelyet teremtsen, és felszívja a növekvő számú munkaerőt.
India gazdasági fejlődését a technológia és az innováció terén elért haladás is segíti. A független Nasscom indiai kereskedelmi szövetség előrejelzése szerint
az ország technológiai iparának bevétele a 2023-as pénzügyi évben 19 milliárddal, 245 milliárd dollárra nő,
és majdnem háromszázezer új munkahelyet teremt. (Egy dollár 351,2 forint.)
A gazdasági növekedés másik fontos hajtóereje a várható tőkebefektetés lesz.
A megtakarítási ráta valószínűleg emelkedni fog az eltartottsági arány csökkenésével, az emelkedő jövedelmekkel és a pénzügyi szektor átfogó fejlődésével, ami várhatóan elérhetővé tesz tetemes tőkeállományt a további beruházások ösztönzésére
– olvasható a Goldman jelentésében.
Vannak persze kockázatok is, egyáltalán nem biztos, hogy a munkaerőpiaci részvételi arány a jelzett ütemben növekszik, sőt: az elmúlt 15 évben csökkent, különösen a nők esetében.
A munkaképes korú nők mindössze 20 százaléka dolgozik, bár ez az arány azért is ilyen alacsony, mert elsősorban darabszámra fizetett munkát végeznek, amelyet hivatalosan nem számítanak formális foglalkoztatásnak.
A nettó export is hátráltatja a gazdaság növekedését, mivel India folyó fizetésimérleg-hiánnyal küzd. A régió sok, exportfüggőbb gazdaságával szemben azonban az indiait hajtja a belső kereslet, a növekedés 60 százaléka a fogyasztásnak és a beruházásoknak köszönhető.
A többi nagy befektetési bank is szép jövőt jósol Indiának, az S&P Global és a Morgan Stanley is arra számít, hogy az ország lesz 2030-ra a világ harmadik legnagyobb gazdasága. A fejlődési ütem megvan hozzá: a GDP az első negyedévben 6,1 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest, messze az 5 százalékos piaci várakozások fölött. Az éves növekedés 7,2 százalékos lehet, ami elmarad a 2021–2022-es pénzügyi év 9,1 százalékos bővülésétől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.