Az elemzők arra számítanak, hogy az Európai Központi Bank a makacs infláció miatt szeptemberben 4 százalékos csúcsra emeli a hitelfelvételi költségeket, annak ellenére, hogy az unió gazdasága továbbra is a recesszió árnyékában van – írta a Bloomberg.
Emiatt várhatóan az EKB még két további negyedpontos kamatemelést hajt végre – kezdve a július 27-i lépésükkel, amelyet a pénzintézet már korábban is bejelentett. A Bloomberg által megkérdezett közgazdászok korábban azt jósolták, hogy a kamatmaximum 3,75 százalék lesz.
Véleményük valószínűleg amiatt változott meg, mert az inflációs kilátások egyre rosszabbak, a makacs pénzromlás pedig arra sürgeti az EKB-t, hogy tovább szigorítsa a politikáját. Bár az áremelkedés a húsz országot magában foglaló euróövezetben fokozatosan mérséklődni fog a következő hónapokban,
ez nem lesz olyan gyors, mint ahogyan korábban várták. Mi több, a 2025-ös inflációt most már 2,1 százalékra becsülik a korábbi 2 százalék helyett.
A maginfláció növekedését – amely Frankfurtban még akkor is a középpontban van, amikor a fő infláció elhalványul – idén a korábbiaknál valamivel alacsonyabbnak ítélik. A 2024-es és 2025-ös előrejelzés azonban 2,8 százalékra, valamint 2,4 százalékra emelkedett, az EKB saját előrejelzéseit is meghaladva.
Az EKB körül egyre nagyobb a vita, hogy mikor ér véget a példátlan monetáris szigor. Bár néhány tisztviselő nem volt hajlandó kizárni, hogy a jegybanki keménykedés a nyár után is folytatódik, egyre többen aggódnak az eurózóna gazdasága miatt, amely csak nehezen tud felállni a télen bekövetkezett enyhe recesszióból.
Az elemzők az első negyedévet követően minden negyedéven nagyjából 0,2 százalékos növekedést jósolnak a bruttó hazai termékben (GDP), és továbbra is úgy látják, hogy 2024-ben és 2025-ben 1, valamint 1,6 százalékos növekedés várható.
Az optimizmus ellenére azonban arra számítanak, hogy a kamatcsökkentés legkorábban csak 2024 áprilisában lehet esedékes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.