Az elmúlt időszakban kevesebb orosz katona látható Georgia vitatott hovatartozású területein, és az orosz haderő nagy mennyiségű katonai eszközt is kivont a térségből – számolt be a dpa német hírügynökségnek a térségben működő európai uniós megfigyelőmisszió vezetője. Dimitriosz Karabalisz görög diplomata arról is beszámolt, nem lát esélyt arra, hogy a jelenleg orosz ellenőrzés alatt álló Dél-Oszétia és Abházia körüli konfliktus a közeli jövőben rendeződjön, de annak a veszélye sem áll fenn, hogy ismét nyílt harcok törnek ki.
Sem emberük, sem technológiájuk nincs, hogy bármit is csináljanak
– nyilatkozta mind az orosz, mind a georgiai félről Karabalisz. Az uniós diplomata szerint Georgia nem rendelkezik olyan erőforrásokkal, mint például Azerbajdzsán, amely kőolajbevételeit fegyverkezésre fordította, és sikeres offenzívát tudott indítani Hegyi-Karabahért. A két terület határán működő uniós megfigyelőmisszió közvetlenül farkasszemet néz az orosz katonákkal, és Karabalisz szerint az is biztonsági kockázat, hogy a tapasztaltabb csapatokat Oroszország kivonta Georgiából, és Ukrajnába küldte, Dél-Oszétiába és Abháziába pedig tapasztalatlan katonák és határőrök kerültek, akik sokszor a helyzettel sincsenek tisztában.
Fogalmuk sincs, kik vagyunk, nincsenek felkészülve. Ez biztonsági kockázat. Ezért orosz nyelvű szórólapokon igyekszünk elmagyarázni, hogy mit csinálunk
– mutatott rá Karabalisz.
Tizenöt évvel ezelőtt egyre fokozódó villongások és szeparatista belövések után Georgia támadást indított a szakadár Dél-Oszétia visszafoglalására, de az offenzívát Oroszország napokon belül visszaverte, és az orosz erők ellentámadásba mentek át, a terület egésze felett megszerezték az ellenőrzést. Dél-Oszétia hivatalosan és a nemzetközi közösség nagy része szerint Georgia része, de a terület korábban kikiáltotta függetlenségét, amelyet Oroszország elismert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.