A megújuló energiával foglalkozó csoportok szerint az Európai Uniónak lépéseket kellene tennie a napenergia pazarlásának megállítására azáltal, hogy kihasználja a jelenlegi időjárást, leállítja a fosszilis energiahordozók használatát, és erősebben támogatja a megújuló forrásokra épülő beruházásokat – írta a Bloomberg.
Az EU igyekszik növelni a megújuló energia felhasználását, miközben az orosz–ukrán háború következményei miatt egy történelmi jelentőségű energiaválságból lábadozik. A kontinens egyes részein rekordmeleg van, ami erdőtüzeket és aszályt okozott, az uniónak pedig mindent meg kell tennie, hogy csökkentse a fosszilis fűtőanyagok használatát.
Ám annak ellenére, hogy Európa idén nyáron rekordmennyiségű napenergiát termel, az alapvetően szenet használó országok, mint például Lengyelország vagy Csehország, lekapcsolták naperőműveiket az alacsony energiaigényre hivatkozva.
A tiszta energiatermelési rendszerek nem rugalmasak, ugyanakkor szomorú, hogy ezek az országok pazarolják a napenergiát, és inkább a környezetszennyező szenet égetik el, pont akkor, amikor bőven áll rendelkezésre a megújuló energiaforrásból
– olvasható abban a Kadri Simson európai energiaügyi biztosnak címzett levélben, amelyet 17 környezetvédelmi szervezet írt alá. A csoportok szerint az energiaárak volatilitása veszélyezteti az új napelemes eszközökbe történő beruházásokat és a zöld hálózat kiépítését, miközben az extrém áringadozások a szeszélyes időjárással egyre gyakoribbá válhatnak.
Kevesebb gabona terem Európában az időjárás miattA fekete-tengeri alku kútba esése miatt pedig nagy szükség lenne rá. |
Bár az energiaárak a válság csúcspontján mért szintjük töredékére zuhantak, az azonnali piacon, ahol az időjárás függvényében óriási mértékben változik a kínálat, gyakori az ingadozás. Az árak negatívba fordulhatnak, ha a hálózaton több áram van, mint amennyi a kereslet kielégítéséhez szükséges.
Simsont ezért felszólították, hogy az unió vezessen be korlátokat arra, hogy mennyire lehet lecsökkenteni a napenergia-termelést; bővítse ki az új elektromos hálózatok engedélyezését; valamint gyorsítsa fel a hibrid napenergia-projektek támogatását. A negatív árképzés kezelésére pedig be kell vonni a fosszilis energiatermelőket, hogy költségmegosztással enyhítsék a piaci hatásokat.
Az EU-nak biztosítania kell, hogy a gazdasági keret az átmeneti időszakban is stabil maradjon, és ne tántorítsa el a befektetőket, akiknek nagy szerepük van a zöldre váltásban
– írták a levelükben. Emellett kiemelték, hogy a közelgő tél előtt az európai országoknak nem éri meg feleslegesen pazarolni a fosszilis forrásaikat, amikor az orosz–ukrán háború és a kemény hideg könnyen egy újabb energiaválságot robbanthat ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.