Az iraki félautonóm kurd regionális kormány miniszterelnöke, Masrour Barzani a török külügyminiszterrel egyeztett Kudisztán központjában, Erbilben. Barzani szerint regionális kérdésekről, főleg a török–iraki–kurd kapcsolatokról egyeztettek. Szóba került a régió kőolajának exportálási mechanizmusa is, bár konkrét részleteket nem árult el.
Hakan Fidan török külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Erbillel és Bagdaddal fenntartott kapcsolatok nagy jelentőséggel bírnak Ankarának, majd köszönetet mondott Barzaninak a kapcsolatok erősítésében játszott szerepéért. A politikus méltatta Kurdisztán biztonságát és stabilitását. Fidan kedden érkezett Bagdadba, ahol először iraki kollégájával tárgyalt, ma pedig Erbilbe utazott, ahol Kurdisztán belügyminisztere fogadta más tisztviselők társaságában, valamint a kurd elnökkel is találkozott – írja a Reuters és a Rudaw közel-keleti portál.
Egyik tisztviselő sem adott további tájékoztatást Irak északi olajexportjáról, és azt sem közölték, hogy sikerült-e megállapodni a Törökországon keresztül történő nyersolajáramlás újraindításáról. Ugyanakkor Fidan abban egyezett meg az iraki külügyminiszterrel, hogy tárgyalásokat kezdenek a kérdésről. Törökország márciusban állította le az iraki kurdisztán olajexportját, miután egy választott bírósági ítélet megállapította, hogy Ankara szerződést szegett,
amikor a bagdadi kormány beleegyezése nélkül engedélyezte Kurdisztánnak az olajszállítást.
Törökországot arra kötelezték, hogy fizessen Iraknak nagyjából 1,5 milliárd dollár kártérítést, amire a közel-keleti ország nem hajlandó. A regionális konfliktusban a Mol is érintett. A Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari szektorelemzője azt mondta, hogy a konfliktus lezárása előnyös lenne a a vállalatnak, amelynek a Shaikan mezőn van részesedése. Ott március óta áll a termelés, körülbelül 3-5 ezer hordó/nap a Mol részesedése normál üzemmenet mellett.
Így úszott el az olajtermelő ország jövője, Szaúd-Arábia fellélegezhetHúsz évvel azt követően, hogy Irakot az Egyesült Államok megszállta, az ország olajtermelése még mindig a napi 4,5 millió hordó körüli szinten rostokol, és mivel az időközben meghirdetett globális energetikai átállás is megkezdődött, valószínűleg már sohasem érheti el korábban meghirdetett célját, Szaúd-Arábia utolérését. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.