A szeptember 30-i előrehozott választás után felálló új kormánynak az elkövetkező négy évben rendkívül szigorú takarékossági programot kell végrehajtania. A konszolidációs program volumene minimálisan el kell hogy érje a bruttó hazai össztermék (GDP) 3 százalékát, bár a tényleg hatékony stabilizációs program esetében 5 százalékról, abszolút számokban kifejezve mintegy 6 milliárd euróról kell beszélnünk – közölte Ódor Lajos ügyvezető szlovák miniszterelnök, aki Horváth Mihály pénzügyminiszterrel karöltve ismertette a Szlovákia előtt álló takarékossági csomag paramétereit.
Az Európai Bizottság 2023-ban a GDP mintegy 6,1 százalékának megfelelő államháztartási hiányt jósol Szlovákiának. Ez az uniós átlag (3,1 százalék) kétszerese, és egyben a legmagasabb deficit az Európai Unióban, ami az Ódor-kabinet szerint fenntarthatatlan.
Ha az ország ezen az úton halad tovább, akkor 2026-ra az össztermékhez viszonyított államadósság a jelenlegi 57 százalékról 67 százalékra ugorhat fel.
Horváth Mihály szerint ha az állami költségvetés bevételi és kiadási oldalán a jövőben semmit se változtatnának, akkor az éves deficit mértéke 9-10 milliárd euróra kúszhat fel.
E pályán haladva a következő parlamenti ciklus végére az államadósság megközelítené a GDP 70 százalékát. Ez nyilvánvalóan elviselhetetlen lenne egy olyan ország számára, mint Szlovákia
– mondta a pénzügyminiszter. A tárcája ezért egy olyan tervet javasol, amely a következő négy évben fokozatosan csökkenti a deficitet a GDP 4,5 százalékának, 2,6 százalékának, 2,2 százalékának, illetve 1,7 százalékának megfelelő szintre. Ez igen nagy erőfeszítést igényel, hiszen csak 2024-ben a leendő kormánynak e forgatókönyv szerint csaknem 3 milliárd euróval kellene konszolidálnia a pénzügyeket. Ha viszont sikerülne végrehajtani, akkor az államadósság a GDP 56 százaléka környékén stabilizálódna.
Horváth pénzügyminiszter megjegyezte, a 2008–2009-es pénzügyi világválságot követően Szlovákia 2010 és 2013 között egyszer már végrehajtott ilyen radikális kiigazítást. Ha a leendő kabinet a szerényebb, négy év leforgása alatt a GDP 3 százalékának megfelelő takarékosságra szánja csak rá magát, akkor a jelenlegihez képest évente minimum 800 millió euróval kellene lefaragnia a kiadásait, vagy ennyivel kellene növelnie a bevételeit, hogy elkerülje az államadósság ütemes növekedését. Ódor Lajos arra figyelmeztetett, hogy
pusztán a gazdasági növekedésre építve az ország nem csökkenti érdemben a deficitet, elkerülhetetlenek az átfogó szerkezeti reformok.
A pénzügyminisztérium elismeri, ha a radikálisabb megoldást választják (ennek egyelőre kicsi az esélye, mert a választás előtt inkább a bőkezű ígéretek dominálnak), akkor jövőre Szlovákia gazdasági növekedése az idei 1,5 százalék körüliről 0,5 százalékra fékeződhet, ám 2025-től kezdődően újra 1,5 és 2 százalék közötti növekedési pályára állhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.