Előzetes megállapodást kötött szerdán késő este a Ford és az autóipari dolgozók szakszervezete, a United Auto Workers (UAW), melynek keretében a szakszervezeti dolgozók bére 25 százalékkal emelkedik négy év alatt, miközben a General Motorsnál és a Stellantisnál folytatódik a leállás.
Hónapok óta mondjuk, hogy a rekordprofitnak rekordszerződéssel kell járnia
– mondta az UAW elnöke, Shawn Fain, hozzátéve, hogy az eredmény a sztrájknak köszönhető. Az előzetes megállapodásról most a szakszervezeti tagok szavaznak, de addig is az UAW a munka újbóli felvételére szólította fel a Fordnál sztrájkoló 16 ezer tagját. A másik két nagy detroiti autógyárnál folytatódik a munkabeszüntetés, 29 ezer fővel.
Fain azt is kifejtette, hogy visszaülnek a tárgyalóasztalhoz a Stellantisszal és a GM-mel, hiszen az autógyártó legkevésbé azt szeretnék, hogy miközben a Fordnál újraindul a termelés, ők lemaradnak az alkudozással töltött idő miatt.
A szakszervezet júliusban kezdte el a tárgyalásokat a Forddal, a Stellantisszal és a GM-mel, ám az egyeztetések a korábbiaknál feszültebbnek bizonyultak, részben az elektromos autókra való átállás, a középnyugati államok fontos szerepe az elnökválasztások során, vagy épp a magas infláció és a frissen megválasztott, korábbi vezetőknél harcosabb Fain személye miatt.
A sztrájk végül szeptemberben kezdődött el, miután nem sikerült a feleknek dűlőre jutniuk. Ez volt a szakszervezet 88 éves története során az első alkalom, hogy egyszerre szüntette be a munkát mind a három nagy detroiti gyártó üzemeiben – írja a Financial Times.
Az UAW stratégiája ugyanakkor nem az volt, hogy minden gyárban leállítja a munkát, hanem egyfajta gördülő sztrájkkal kísérletezett a kulcsüzemekben, ami lehetővé tette a sztrájkalap lassabb apadását és a nyomás fokozását egyaránt.
A múlt hónapban a sztrájk mellé állt Joe Biden amerikai elnök is, aki első elnökként csatlakozott sztrájkoló munkásokhoz. Biden szerdán gratulált a szakszervezetnek és a Fordnak a megállapodás eléréséhez. Hozzátette, hogy mindig is egy olyan Amerikában hitt, melyet a középosztály épített, míg a középosztályt a szakszervezetek hozták létre.
A megállapodás a kezdő dolgozók bérét 68 százalékkal emeli meg és többek között a megélhetési költségek alakulását is követi, miközben 3 évre csökkenti azt az időszakot, ami a teljes bér eléréséhez szükséges. Igaz, a szakszervezetek eredetileg ezt az időt 90 napra kívánták lerövidíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.