Idén is megjelentette egyik kiemelt fontosságú publikációját, a kétévente megjelenő Going for Growth jelentést a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). A kiadvány felvázolja a strukturális reform prioritásait az OECD és a partnerországok számára, amelyek segíthetnek a hosszú távú növekedés erősebb és fenntarthatóbb pályára állításában.
A jelentés szerint mindent összevetve a lehetséges gazdasági növekedés gyenge, ezért kínálati reformokra van szükség, valamint átfogó politikai fellépést igényel az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, továbbá a nemek közötti egyenlőtlenség kezelése segítheti a munkaerő-piac feszességének orvoslásában.
A szervezet négy pontba foglalta a kormányoknak szánt javaslatait, ezek közül az első a támogatási programok tervezésének és irányításának javítása a válságos időszakokban. Az OECD szerint ugyanis a háztartások szociális támogatását veszélyezteti a korlátozott lefedettség és a rosszul megválasztott célcsoport is.
Az önálló vállalkozókra is kiterjesztett lefedettség és a szociális támogatások célzottabbá tétele segíti a szegénység csökkentését és a jövőbeli sokkokkal szembeni ellenállást is, miközben erősíti a költséghatékonyságot.
Az OECD második pontja a munkaerő és a tőke hatékony elosztásának útjában álló akadályok felszámolásáról szól, mivel a jelentés szerint a potenciális növekedés jelenlegi gyengesége részben az alacsony beruházásokra és a tőkefelhalmozásra vezethető vissza. A cégek beruházási és technológia fejlesztésének ösztönzése érdekében ezért biztosítani kell a versenykörnyezetet, meg kell könnyíteni a piacra lépést, és enyhíteni kell a vállalkozásokra nehezedő szabályozói terheket.
A harmadik javaslat szerint fel kell gyorsítani a dekarbonizációs és klímacélok elérését, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése céljából a kormányoknak az árképzés, a szabályozás és a beruházások terén is lépniük kell. Az ármechanizmusok a lefedettség bővítésével, valamint az árak ágazatonként és energiaforrásonkénti egységesítésével javíthatók. Ezzel párhuzamosan
a tiszta energiába irányuló magán- és állami beruházásoknak is fel kell gyorsulniuk, míg a szabályozásoknak és szabványoknak ösztönözniük kell a kibocsátás csökkentését.
Végezetül a jelentés a digitális átalakulás erősítését mint a termelékenység motorját javasolja. Mint írják, ezek a technológiák potenciálisan növelhetik a termelékenységet. Azonban sok OECD-országban elmarad a digitális eszközök terjedése, amit a vállalkozások és a háztartások szélessávú kapcsolatokhoz való hozzáférése javíthat, de fel kell készíteni a munkavállalókat is a digitális gazdaságban való boldoguláshoz szükséges készségekre, és megfelelő szakpolitikai környezetet kell teremteni a digitális innováció támogatásához is.
A magyar kormánynak az OECD a termék és munkaerőpiac témakörben egyebek között a forgalmi adók csökkentését javasolja, mivel azok akadályozzák a termelő cégek piacra lépését és terjeszkedését, továbbá a korrupcióellenes felügyelet javítását az állami források jobb felhasználása érdekében. A digitális átállás terén a mobil szélessáv használatát hátráltató magas mobilinternetárak mérséklését és a telefonálási percek és SMS-ek adójának fokozatos megszüntetését javasolják.
A szociális védelem és öregedés terén az OECD szerint Magyarországon bővíteni kell a megfizethető, minőségi gyermekfelügyelet elérhetőségét, illetve be kell vezetni az állami alapnyugdíjat, valamint rugalmas nyugdíjrendszert a nyugdíjkorhatáron túliak számára, lehetővé téve ezzel a teljes nyugdíj helyett a munka- és nyugdíjjogosultságok kombinációját. Ebben a csomagban kapott helyet az az ajánlás is, amely szerint növelni kell a helyi vasúti hálózatokba való beruházást, és többet kell költeni az alsóbbrendű utak karbantartására.
A klímaváltozás kapcsán pedig az OECD szerint a szennyező tevékenységek adóztatását és támogatásait úgy kell alakítani Magyarországon, hogy azok nagyobb összhangban legyenek a környezeti károkkal, és kövessék a szennyező fizet elvet a fenntarthatóbb gazdasági növekedés elősegítése érdekében. Szükséges továbbá a lakásállomány energia- és hőhatékonyságának javítását célzó programok fejlesztése, összhangban az EU ezzel kapcsolatos irányelveivel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.