BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vártnál tovább marad az amerikai a világ legnagyobb gazdasága

Kína leghamarabb 2037-re veheti át a GDP alapján az első helyet a legnagyobb gazdaságok között, de potenciálisan erős növekedés várható más országokban, például Indiában is. A Goldman Sachs szerint 2075-re India lesz a világ második legnagyobb gazdasága, megelőzi nemcsak Japánt és Németországot, hanem az Egyesült Államokat is. Ám mindkét előretörő országnak súlyos problémákat kell ehhez leküzdenie.

Az Egyesült Államok, Kína és India várhatóan egymást váltva lesz a világ első számú gazdasága ebben az évszázadban a londoni székhelyű Centre for Economics and Business Research (CEBR) tanácsadó cég elemzése szerint.

NEW YORK, NEW YORK - DECEMBER 29: Traders work on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) on the last day of trading for the year on December 29, 2023 in New York City. The Dow was up slightly in morning trading in what has been a strong year for the stock market despite many economists predictions that the American economy would experience a recession.  (Photo by Spencer Platt/Getty Images)
Az amerikai marad még egy ideig a világ legnagyobb gazdasága.
Fotó: Getty Images

A GDP alapján Kína leghamarabb 2037-re veheti át az első helyet a legnagyobb gazdaságok között, de potenciálisan erős növekedés várható más országokban, például Indiában is, amelynek mások is hasonlóan fényes jövőt jósolnak. A Goldman Sachs szerint például 2075-re India lesz a világ második legnagyobb gazdasága, megelőzi nemcsak Japánt és Németországot, hanem az Egyesült Államokat is. A világ legnépesebb országa ezen a listán jelenleg az ötödik, tavaly szeptemberben taszította maga mögé az Egyesült Királyságot, egy évtizede pedig még a 11. helyen állt.

Kínának az ad nagy esélyt az Egyesült Államok megelőzésére, hogy az életszínvonalat nem veszik figyelembe, amikor felállítják a legnagyobb gazdaságok sorrendjét. „Ebben a tekintetben ugyanis Kína abszolút sehol nincs ahhoz, hogy utolérje az Egyesült Államokat” – mondta a CNBC-nek Nina Skero, a CEBR vezérigazgatója.

A worker is harvesting tomatoes at the A+ greenhouse factory of Lujia Future Smart Farm in Kunshan, China, on January 11, 2024. (Photo by Costfoto/NurPhoto) (Photo by CFOTO / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Kína fejlődését lassítják a mély strukturális problémák. Fotó: AFP

A közgazdászok úgy gondolják, hogy a nagy és gyorsan növekvő GDP jelzi egy nemzet katonai erejét, gazdasági befolyását és nemzetközi jelentőségét. „Naivitás lenne azt mondani, hogy ez nem számít” – ért egyet Mariana Mazzucato, a University College London közgazdászprofesszora. „De ha nem oldjuk meg globális szemlélettel korunk legnagyobb problémáit az egészségügy, az éghajlat, a digitális és a mesterséges intelligencia területén, akkor nem leszünk jobb helyzetben” – tette hozzá.

Kína késésben van

A CEBR korábban azt prognosztizálta, hogy Kína 2028-ra előzi meg az Egyesült Államokat, ez tolódott most ki szerintük későbbre. 

Más elemzők szerint a mélyen gyökerező strukturális problémák miatt a kínai GDP egészen a 2040-es évekig nem haladja meg az amerikait,

de az is lehet, hogy ez soha nem is következik be.

Az országban gyengül az üzleti bizalom, ami arra kényszeríti a kormányzatot, hogy öntse a pénzt a gazdaságba, de egyelőre úgy tűnik, hogy ez sem elég. „Kína legnagyobb problémája, hogy sem a népességnek, sem a magánszektornak, sem pedig a befektetőknek nincs hosszú távú bizalmuk a gazdaságban” – vélekedett Yasheng Huang, az MIT Sloan School of Management közgazdászprofesszora.

A worker operates a machine at the First Solar manufacturing facility in Sriperumbudur, Kanchipuram district, on January 11, 2024. (Photo by R.Satish BABU / AFP)
Indiában nagy a potenciál. Fotó: AFP

A népesség növekedése a 21. században Kínában és az Egyesült Államokban megtorpant, India azonban részesülhet az úgynevezett „demográfiai hozadékból”, vagyis abból, hogy a munkaképes korú népesség jól tőkésített üzleti környezetben növekszik.

Az indiai munkaerő nem körözi le a kínait

A népesség Indiában még mindig nagyon fiatal más nagy ázsiai gazdaságokhoz, például Japánhoz, Dél-Koreához vagy Kínához képest. Ez adja meg Indiának a lehetőséget, hogy meglehetősen gyors ütemben növekedjen

– hangsúlyozta Rajiv Biswas, az S&P Global Market Intelligence ázsiai csendes-óceáni térséggel foglalkozó vezető közgazdásza.

PATNA, INDIA  JANUARY 2: Children dress up as Hindu dieties take part in the 'Luv-Kush Rath Yatra' from Patna to Ayodhya ahead of the consecration ceremony at the Shri Ram Janambhoomi temple, outside of BJP office on January 2, 2024 in Patna, India. (Photo by Santosh Kumar/Hindustan Times via Getty Images)
Az önmagában nem elég, hogy sok Indiában a fiatal. Fotó: Getty Images

Ezt a potenciált azonban ki kell használni, és jelenleg nem ez a helyzet. Hiába India a világ legnépesebb országa, a munkaerőpiaca változatlanul elmarad Kínáétól, a munkaképes korú lakosságnak csak az 51 százaléka dolgozik, ami 25 százalékponttal alacsonyabb a kínainál.

Bár az arány idővel emelkedni fog, előrejelzésünk szerint az indiai munkaerőpiac a 2040-es évek végéig kisebb lesz, mint a kínai

– prognosztizálta az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics. Ahhoz, hogy ezen a téren már 2030-ra elérjék Kínát, az kellene, hogy a foglalkoztatás meghaladja a 70 százalékot.

A két ország foglalkoztatásában a legnagyobb különbség a nők miatt van: Kínában a 71 százalékuk dolgozik, míg Indiában csak a 25 százalékuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.