Az előzetes elemzői várakozásokhoz képest valamivel jobban zárta az évet a török infláció: a pénzromlás decemberi mértéke a 65 százalék körüli jegybanki előrejelzéssel ellentétben mindössze 64,8 százalékot ért el, ami a novemberi adatokhoz képest 2,8 százalékpontos gyorsulást jelent.
A jegybank várakozásai azonban nem sok okot adnak az optimizmusra a törökök számára: a szakértők szerint ugyanis a nyáron megkezdett monetáris politikai fordulat gyümölcsének beérésére még egy jó ideig várni kell, ugyanis a pénzromlás éves mértéke májusra a 70 százalékot is meghaladhatja majd.
A 64,8 százalékos decemberi inflációs adat egy történelmi csúcsot jelentő 70,6 százalékos maginflációs értékkel párosul, a jegybank közlése ugyanakkor kiemeli azt is, hogy az éttermi és a szálláshelyeken mért áremelkedések éves mértéke még ennél is jelentősen magasabb, 93 százalékos volt az év utolsó hónapjában.
Az elemzői előrejelzések pesszimizmusában jelentős szerepet vállal a kormány múlt heti döntése, mellyel egy csapásra 50 százalékkal megemelték a minimálbért az országban, ez pedig jelentős inflációs nyomást generálhat majd a közeljövőben az ország gazdasága számára.
A jegybankárok közlése szerint az infláció ismételt gyorsulása egyértelműen azt jelzi, hogy további monetáris politikai szigorításokra is szükség van a pénzromlás mértékének visszafogása érdekében, így a június óta 34 százalékponttal megemelt jegybanki alapkamat szintje hamarosan ismét újabb magasságokba törhet majd.
A monetáris politika vezetői ugyanakkor mindennek ellenére sem végtelenül pesszimisták: vélekedésük szerint az idei évet már 36 százalékon zárhatja majd a törökországi infláció, igaz, ez az érték még így is több mint hétszerese lehet majd a hivatalos jegybanki inflációs céloknak.
Tovább erősödnek a török–magyar gazdasági kapcsolatokA Törökországból Magyarországra érkező import évről évre magasabb. A modern kori magyar–török diplomáciai kapcsolatok századik évfordulóját ünneplik, ez az évforduló is megerősíti Erdogan budapesti látogatását. |
A pénzromlás mértéke globálisan egyébként a török példával élesen ellentétesen alakul az elmúlt időszakban: hazánkban a korábbi 25 százalék környékéről novemberre 7,9 százalékra szelídült, az eurózónáé már 2,4 százalékon, míg az amerikai mutató 3,1 százalékon áll jelenleg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.