Az elemzői várakozások fölött, 3,1 százalékon állt meg a pénzromlás éves üteme az Egyesült Államokban, jelentős javulást érve el ezzel a decemberi 3,4 százalékos értékhez képest, de viszonylag messze elmaradva a 2,9 százalékos inflációs adatról szóló elemzői konszenzustól.
Az amerikai statisztikai hivatal közlése szerint azon túl, hogy az éves infláció januárban 3,1 százalékra csökkent, a volatilis elemektől megtisztított maginflációs mutató 3,9 százalékon állt meg az év első hónapjában.
A vártnál magasabb pénzromlási mutatót látva a dollárindex 0,31 százalékkal 104,43 pontig erősödött, az euróval szemben pedig drasztikusan, 0,55 százalékkal ugrott meg a zöldhasú jegyzése. A tengerentúli fizetőeszköz erősödése mögött az áll, hogy a vártnál dinamikusabb pénzromlást látva a piacok arra számítanak, hogy a Fed tovább tartja magasan a kamatokat, ez pedig a dollár támaszát erősíti.
A dollár erősödése általában negatívan hat a feltörekvő piaci devizákra, így a forintra is: a közlést követően a hazai deviza 358,4 környékéről 361,35-ig zuhant a dollárral szemben, az euróval szemben pedig 0,23 százalékkal 387,75-ig csúszott a jegyzés.
A fogyasztói árak így még mindig messze meghaladják a járvány előtti szintet,
különösen azon árucikkek esetében, amelyeket a legtöbb amerikai gyakran vásárol, például az élelmiszereket. A múltbeli árhullámok kumulált hatása okozhatja azt a fogyasztói frusztrációt, ami az alacsony bizalmi indexekre ad magyarázatot.
Eltart egy darabig, amíg a bizalom helyreáll, mert az emberek inkább az árszintekre összpontosítanak, mint az árváltozásokra
– fejtette ki Jan Hatzius, a Goldman vezető közgazdásza az adatközlést megelőzően.
Fontos kiemelni, hogy az Egyesült Államokban két különböző módszerrel számítják az inflációt. Az egyik a most közzétett fogyasztói árindex, a CPI, a másik pedig a kereskedelmi minisztérium által közzétett személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe. A CPI általában valamivel magasabb, mint a PCE. Az amerikai jegybank, a Fed a PCE-inflációt részesíti előnyben, míg a befektetők többsége a fogyasztói árindexet (CPI) követi szorosan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.