Veszélyben vannak az olajfinomítók, leállhat a globális kapacitás 21 százaléka a haszonkulcs visszaesése és a karbonkibocsátás csökkentésére irányuló nyomás miatt, figyelmeztetett csütörtökön nyilvánosságra hozott elemzésében a Wood Mckenzie energetikai tanácsadó.
A cég a Reuters tudósítása szerint 465 finomítót elemzett, és azt találta, hogy Európában és Kínában fenyegeti a legtöbbet a leállás, ami napi 3,9 millió hordó kiesését jelentené. Az európai létesítmények közül 11 magas kockázatú, ami ebben a kategóriában 45 százalékot tesz ki.
Az ágazat környezetvédelmi tanácsadó szervezete, a CONCAWE adatai szerint a kontinensen 2009 óta mintegy harminc finomítót zártak be az erősödő közel-keleti és ázsiai verseny és a koronavírus-járvány miatt, még majdnem kilencven működik, a bankok messze elkerülik a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek finanszírozását.
A Wood Mac elemzése szerint
a benzingyártás árrése az évtized végére várhatóan gyengülni fog a kereslet csökkenésével és az Oroszországgal szembeni szankciók enyhülésével, miközben a várható szén-dioxid-adók is elkezdenek majd hatni.
Annyira megnőhetnek a működési költségek, hogy „a bezárás maradhat az egyetlen opció”, vélekedett Emma Fox, a cég vezető olaj- és vegyipari elemzője.
Az európaiak helyzetét nehezíti a most megépült nigériai Dangote finomító, amely napi 650 ezer hordós kapacitásával a hetedik legnagyobb a világon, napi 50 millió liter benzint és 15 millió liter gázolajat gyárt.
Nagyrészt kiváltja az Afrikába irányuló, több évtizede fennálló európai exportot,
amelynek értéke elérte az évi 17 milliárd dollárt. (Egy dollár 366,6 forint.)
A Dangote finomító januárban kezdett termelni, de még nem szerepel a Wood Mac elemzésében.
Kínában hét finomító magas kockázatú, de ezek mind kicsi, független üzemek. A gyakran csak „teáskannának” nevezett kis finomítókra szigorúbb kormányzati szabályozás vonatkozik, és versenyeznek a nagyobb integrált üzemekkel, amelyek jellemzően állami tulajdonban vannak és összetettebbek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.