A most tapasztalható olajpiaci áresés okait leginkább a tengerentúlon kell keresni, és a bőséges készletek-alacsony kereslet egyszerű piaci párhuzamával lehet magyarázni. Az American Petroleum Institute jelentése szerint a múlt héten 2,5 millió hordóval nőttek a nyersolajkészletek az Egyesült Államokban, de a Genscape adatai is növekvő készleteket mutatnak az Amszterdam–Rotterdam–Antwerpen régióban, Európa olajkereskedelmi központjában.
Emellett az amerikai nyaralási szezon „hivatalos” megkezdése előtti időszakban a benzinfogyasztás is gyengén alakult.
Ez persze nem is csoda: a gallononként (3,78 liter) 3,6 dolláros átlagos amerikai kiskereskedelmi benzinár példátlanul magas – az üzemanyagár kampánytémává vált az Egyesült Államokban, Biden elnök számára kellemetlen lenne az esetleges további áremelkedés. A demokrata politikus így a termelés felpörgetése mellett érvel rendszeresen.
Tudjuk jól, a tengerentúlon hagyományosan jóval olcsóbb a benzin, mint Európában. Ám érdekes összevetni, hogy a jelenlegi dollárárfolyammal számolva 339 forintos literenkénti ár jön ki. Magyarországon pénteken változtattak az árakon, a 95-ös benzin literje 604 forintba, a gázolajé 603 forintba kerül átlagosan.
Az amerikai nyaralási szezon „hivatalosan” május 27-én, hétfőn indul. A Memorial Dayt, azaz a hazáért elesett katonákra való emlékezés napját tekintik a fő fogyasztási szezon kezdetének. Ez persze nem azt jelenti, hogy kígyózó sorok állnak majd hétfőn az amerikai kutaknál, de
a befektetők fokozottan figyelik majd a fogyasztási és készletadatokat.
Ha nagyobb változásokat tapasztalnak, akkor arra rögtön reagálni fognak – az esélye nem nagy, de kizárni sem lehet az ebből adódó áremelkedést – írja a Bloomberg.
Pénteken délelőtt az északi tengeri Brent hordójáért 80,79 dollár, míg az amerikai WTI-ért 76,30 dollár körül kellett fizetni.
Friss fejlemény, hogy az eredetileg június 1-jére tervezett OPEC+-találkozót egy nappal eltolták, és bejelentették, hogy az eseményt online tartják meg a szokásos bécsi helyszín helyett. Ha addig nem áll feje tetejére az olajpiac,
a döntést gyakorlatilag borítékolni lehet:
az olajkartell meghosszabbítja a napi 2,2 millió hordós termeléscsökkentést. A teljes vállalt kitermelésvágás így már 5,86 millió hordó naponta, ami a Reuters szerint a globális napi kereslet 5,7 százaléka. A hírügynökségnek egyébként az OPEC-tagok illetékesei a hónapban már valószínűsítették a csökkentés meghosszabbítását.
Az olajfogyasztás felpörgéséhez nagy szükség lenne globális konjunktúrára. A kínai gazdaság a vártnál lassabban lábal ki mélyrepüléséből, az ingatlanpiac továbbra is romokban hever, a nyugati gazdaságokat pedig a magas kamatok kötik gúzsba.
A geopolitikai kockázatok sem enyhülnek, összességében a háborúkat jól kezelik az olajpiacon, noha a közelmúltban dróncsapások értek orosz olajfinomítókat, és a jemeni húszik változatlanul blokád alatt tartják a Vörös-tengert, a napokban egy olajszállító tankert ért rakétatámadás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.