Csütörtök reggel hekkertámadás érte Horvátország legnagyobb kórháza, a zágrábi Egyetemi Központi Kórház informatikai rendszerét. A támadás egy nappal azt követően történt, hogy szerdán délután több horvát intézmény, köztük a pénzügyminisztérium, az adóhatóság, a horvát központi bank (CNB) és a Zágrábi Értéktőzsde is kiberbűnözők célpontjává vált – írja az Index.hr.
Ivan Gornik, a sürgősségi osztály vezetője türelmet kért a betegektől, és felszólította a polgárokat, hogy ne menjenek a kórházba, ha nem vészhelyzetről van szó.
Az a kórházi információs rendszer, amelyet általában minden tevékenységünkre használunk, jelenleg nem működik. A rendszeren keresztül nem tudunk radiológiai leleteket kapni, azokat manuálisan kell megírni. A probléma miatt az egészségügyi ellátás teljes folyamata jelentősen lelassult
– mondta Gornik a HRT-nek adott interjújában, aki elmondta, hogy hasonlóra nem volt példa a kórház történetében. „Mindenhol előfordulnak hasonló esetek, ha bejutottak a Pentagonba, hozzánk is be tudnak. Ez a félelem, hogy ilyesmi megtörténhet, már régóta fennáll, nyolc éve dolgozunk a biztonságon” – tette hozzá.
Szerda délután az adóhatóság honlapja mellett rövid ideig a pénzügyminisztérium, a központi bank és az értéktőzsde honlapja sem volt elérhető.
A háttérben a DDoS-támadások húzódnak, ami az egyik leggyakoribb és legelterjedtebb támadás.
„Vannak módok ezeknek a támadásoknak a megelőzésére, mégpedig a Cloudflare-en keresztül, amely ellenőrzi a felhasználót, hogy kicsoda, amikor megpróbál csatlakozni egy webhelyhez, és így megakadályozza az ilyen típusú támadásokat” – magyarázta egy szakértő a Dnevnik.hr-nek.
Az ilyen támadások célja a hozzáférés megtagadása a támadott oldalak felhasználóitól. A Dnevnik nem hivatalosan úgy értesült, hogy semmilyen adat nem került veszélybe, és a támadás nem okozott kárt. A támadás oka egyelőre ismeretlen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.