A világot elárasztó kínai akkumulátordömping ellen valamit lépni kell, jól tudják ezt az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is. A tengerentúlon Joe Biden a 102 százalékos vámok augusztusi kivetésével és adminisztratív eszközökkel rendet teremtett ezen a fronton, Brüsszelben viszont még mindig a költséghaszon kimutatások elemezgetésével vannak elfoglalva, s ugyanúgy késik az egységes és hatékony fellépés, mint a kínai elektromos autókra végül júliusban kivetett, 36,3 százalékig terjedő büntetővámok esetében.
Annak azonban észszerű magyarázata van, hogy az unió miért a halogatja a döntést, hiszen a globális akkuiparban alapanyagfronton és gyártási kapacitásokban más területekhez képest is ritkán előforduló kínai fölény mutatkozik.
Bár Kínában a globális lítiumkészleteknek csak a 7 százalékát rejti a föld, valójában az időben ébredő és nemzetközi bányászati és feldolgozó kapacitások megszerzésével és lekötésével mintegy 80 százalék felett rendelkezik az ország, s ugyanilyen arányban uralja a globális nikkel- és kobaltgyártást.
Magyarán e téren megkerülhetetlenek – legalábbis amíg olyan lelőhelyekre, mint amilyent Rio Tinto által feltárni készül a nyugat-szerbiai Jadar-völgyben, nem teszik rá a kezüket.
Bár Alekszandar Vucic az EU-tagság belépőjeként tekint Európa legnagyobb lítiumkincsére, a politikus masszív Kína-barátsága miatt nem zárható ki, hogy Peking valamilyen úton-módon ide is beteszi a lábát.
A kínaiak az EU-n belül is szorgosan építik ki bázisaikat, elég a világ akkugyártásának 38 százalékát uraló, 115 milliárd dolláros piaci értéket képviselő Contemporary Amperex Technology Limited Co.-ra, ismert nevén a CATL-ra gondolni, amely Németországban már üzemelteti, Debrecenben még építi hatalmas akkumulátorgyárát a helyi igények kiszolgálására. A kínai gyártók nem állnak fel fejlesztésekkel, a már említett
kapacitása például átlagosan 20 százalékkal bővült az első fél évben a tavalyi év egészéhez képest. Volt is miből beruházniuk, ugyanis egytől-egyig nyereségesek, a CATL például 2023-at 5,6 milliárd dolláros tiszta profittal zárta. A bőkezű kínai állami támogatás tovább csökkenti a költségeiket.
Tavaly a CATL volt a versenytorzító kormányzati támogatások első számú vállalati kedvezményezettje – jelentette a Nikkei. A Center for Strategic & International Studies szerint a vállalat több mint 800 millió dollárt tett zsebre, kétszer annyit, mint a megelőző évben.
Az akkumulátortermelés nagy része exportra megy: a Nemzetközi Kereskedelmi Központ (ITC) szerint a Kínát elhagyó lítium akkumulátorok összmennyisége 2015 és 2023 között nagyjából megduplázódott.
A két fő felvevőpiac az Egyesült Államok és Európa volt, ahol celláik átlagosan 25 százalékkal alacsonyabb áraival kiszorítják az olyan hagyományos gyártókat, mint a svéd Northvolt. Brüsszel eközben rájött ara, hogy vámemelések nélkül, más adminisztratív eszközökkel is megnehezíthetik a kínaiak nyomulását, ilyen például a helyi és felelős beszerzésre vonatkozó iránymutatások bevezetése, amelyekkel egyre költségesebbé és bonyolultabbá teszik a kereskedelmet.
Az EU által javasolt szén-dioxid-határadó pedig 2030-tól keményen megadóztatja majd a kibocsátás-intenzív importot, az ökolábnyom méretével arányosan. Ez a kínai autóiparra és beszállítóira pluszterheket ró. A cél a kínai köldökzsinór elvágása, a függés minimalizálása.
Mindezt Kína sem nézi tétlenül, stratégiai fontosságú nyersanyagainak exportkorlátozásával érzékeny ponton vihet be ütést az európai iparvállalatoknak.
A Kína nem csak gyártásban, de fejlesztésben is begyújtotta a rakétákat, sorra jönnek elő az innovációikkal. Az EU által alternatívának tekintett, a globális akkupiac 23,5 százalékát magukénak tudó dél-koreaiak, közte
egyike sem képes például jelenleg az egyre népszerűbbé váló lítium-vas-foszfát cellák tömeggyártására – szemben a kínaiakkal. Ha csak dél-koreaiakra támaszkodna az EU, azzal csak a versenyhátrányát tartósítaná.
A következő generációt képviselő szilárdtest-akkumulátorok terén is öldöklő innovációs verseny folyik, de ott is a kínaiak erőfeszítéseit koronázhatja siker. És ha mégse, akkor a hozzávalók révén tudnak nyomást kifejteni szektortársaikra.
A Reuters elemzői szerint túl korai lenne győzelmet hirdetni az akkumulátor-technológia következő generációjáért folytatott háborúban. Jelenleg azonban nehéz elképzelni, hogy Kína elveszíti előnyét akár a tömegtermelés, akár az innováció terén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.