A bedőlt jelzáloghiteleket felvásárló, állami irányítás alatt álló Fannie Mae illetékesei szerint az IndyMac egy milliárd dollár értékben szeretne eladni olyan jelzáloghiteleket, amelyekre nem biztosítja megfelelően a kondíciókat – idézi a Wall Street Journalt a Reuters.
A Fannie Mae és kisebb társa, a Freddie Mac megvásárolja a bankoktól azokat a jelzáloghiteleket, amelyek gondot jelentenek a kereskedelmi hitelintézetek számára, ehhez azonban hivatalos jelentést kell tenni a megfelelő garanciák biztosítása mellett. Ha az adott bank nem felel meg a követelményeknek, kénytelen visszavásárolni a bedőlt hiteleket.
A Fannie szóvivője úgy nyilatkozott: jelenleg a Federal Deposit Insurance Corp-pal (FDIC) tárgyalnak a helyzet megoldásól. A szervezet 2008 júliusában vett át az IndyMac irányítását és jelenleg vevőt keres rá. A hírügynökség információi szerint eközben hedge fundok egy csoportja, közöttük a J.C. Flowers & Co tervezi, hogy megvásárolja az IndyMac egy részét.
Eközben lezárult az amerikai pénzintézetek történetének két fontos eseménye, két olyan fúzió, ami teljesen átrajzolja majd a pénzügyi rendszert. A Reuters információi szerint tegnap fejeződött be hivatalosan a Bank of America és a Merrill Lynch fúziója. A Wells Fargo pedig megvásárolta a Wachoviát. A Bank of America akciójának eredményeképpen véget ért a Merril 94 éves önállósága. A Wells Fargo közbelépése pedig egy olyan pénzintézetet olvasztott be, amely 1879 óta működött a pénzpiacon. A Merril és a Wachovai januártól szeptemberig összesen 48 milliárd dollárt veszített a bedőlő jelzáloghitelek miatt.
A Bank of America 24,1 milliárd dollár értékű részvényt vásárolt meg, a Wells Fargo pedig mintegy 12,1 milliárd dollárért szerezte meg a Wachoviát. Ezzel a lépéssel a Bank of America – megelőzve a JP Morgant és a Citigroupot – a legnagyobb amerikai pénzintézetté vált, a Wells Fargo pedig negyedik a listán. A felvásárlásokat eszközlő két cég a két legnagyobb az amerikai jelzáloghitel piacon.
Kenneth Lewis, a Bank of America vezérigazgatója a Merrill felvásárlásán kívül is 110 milliárd dollárt fordított akvizíciókra, de legutolsó döntése jelentheti a legnagyobb kockázatot. Lewis a tervek szerint mintegy 30 ezer állást szüntet majd meg annak érdekében, hogy évi 7 milliárd dollárt takarítson meg, ez pedig azt jelenti, hogy szembe kell nézni a Merrill 17 ezer főre rúgó bróker csapatával. Mindezt egy olyan év után kell végrehajtania, hogy a Bank of America részvényei 65,9 százalékot veszítettek értékükből.
A Lewis bízik abban, hogy képes lesz megerősíteni vezető szerepét. A Merrill és a Bank of America 25 milliárdos tőkeinjekciót kaptak az amerikai államtól, de számos elemző szerint ennél többre lenne szükségük. Az óriáscég októberben megfelezte osztalékát és a szakértők szerint újabb csökkentés várható.
A Wachovia megvásárlásával a Wells Fargo lett a legnagyobb amerikai banki hálózat, 6 600 fiókkal és a legnagyobb letéti állománnyal. A vezérigazgató biztos, abban, hogy jól mérték fel a kockázatokat, amikor átvették a Wachovia 482 milliárd dolláros hitelállományát. A Wells Fargo részvényei a tavalyi évben mindössze 2,4 százalékot veszítettek értékükből, a cég pedig profitábilis maradt, mivel elutasította a többek között a Wachoviát is tönkretevő kockázatos hiteleket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.