A szójabab árfolyama két és félheti csúcsra drágult ma délután, amelyet az argentin és a brazil földeket sújtó aszály idézett elő. Várakozások szerint az idei bab-kínálat a korábban prognosztizáltnál várhatóan alacsonyabban fog alakulni. A szója márciusi szállításának árfolyama 0,8 százalékot drágult 10,0875 dollárra vékánként a chicagoi árutőzsdén.
Az amerikai élelmiszer kereslet ugyanakkor csökkenést mutat, miközben a tartalékállomány rekord szintre nőtt a kukorica és a búza esetében. A kukorica márciusi szállításra 0,1 százalékkal ért ma kevesebbet 3,77 dollárba került vékánként, míg a búza árfolyama 0,6 százalékkal emelkedett 5,605 dollárra vékánként
Az egyik legjellemzőbb idei áremelkedést a fehér cukor produkálja, amely két hete folyamatosan drágul, idén eddig 21 százalékot emelkedett az árfolyama. A drágulás mértékét jól illusztrálja, hogy a CMCI Bloomberg 26 nyersanyagát követő indexe idén csupán 0,9 százalékot emelkedett. A cukor drágulását az okozhatja, hogy előrejelzések szerint idén a világpiaci kínálat alatta marad a keresletnek. India például 2009-ben cukor exportőrből nettó importőrré alakulhat át. A fehér cukor május szállítása (amely a leggyakoribb kötésnek számít) ma 1 százalékot drágult 386,40 dollárra tonnánként a londoni Liffe tőzsdén. Elemzők szerint a kínálat jövőre sem lesz kielégíteni a keresletet. Idén a globális cukor felhasználást 162,1 millió tonnára becsülik a szakértők, miközben a kínálat 156,3 millió tonna lesz.
Más termény esetében a robuszta kávé márciusi szállítása ma 1,1 százalékkal lett olcsóbb 1647 dollár tonnánként. A kakaó májusi szállításának árfolyama 0,1 százalékot süllyedt 1969 fontra. A múlt héten a kakaó határidős kontraktusaiban a long pozíciók száma 8 százalékkal nőtt New Yorkban – tette közzé a tőzsdehivatal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.