BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Karcsúsítanak a biztosítók

Több pénzügyi cég is bejelentette a napokban, hogy létszámot csökkent.

A brit Lloyds csoport közölte, hogy 200 munkahelyet szüntet meg biztosítási részlegénél január végéig. Ez viszonylag szerény számnak számít a társaságnál, amely egyebek között az HBOS pénzügyi csoport és a Cheltenham & Gloucester jelzálog-hitelező tulajdonosa, és az idén már 7500 dolgozót tett lapátra. Az alkalmazottak érdekeit védő szervezetek hevesen bírálják a Lloydsot. A legnagyobb brit szakszervezet, a Union Unite szerint a bank vezetése zavaros: a múlt héten például komoly meglepetést okoztak bejelentésükkel, hogy felülvizsgálják a Cheltenham & Gloucesternél tervezett fiókbezárásokat.

A legnagyobb svájci életbiztosító, a Swiss Life is bejelentett egy 520 fős létszámleépítést, miután féléves profitja 91 százalékkal csökkent. A karcsúsítástól 400 millió svájci frankos megtakarítást remél a cég a következő három esztendőben. A svájci cég nyereségét a tavaly megvásárolt német AWD Holding 8,9 millió eurós vesztesége vitte el. A német pénzügyi közvetítő céget egyébként az értékesítés növelésének reményében vette meg a Swiss Life 1,3 milliárd frankért, elképzelhető azonban, hogy goodwill leírásokra is kényszerül majd a leány miatt. A svájci életbiztosító árfolyama egyébként tegnap a rossz hírek hatására lapzártánkig mintegy 9 százalékot esett a zürichi parketten.

Az Egyesült Államokban is várhatók leépítések. A Green Bay-i Associated Banc-Corp kedden jelentette be, hogy csökkenti 5200 fős személyi állományát. Hogy pontosan hány főt bocsátanak el, még nem közölték, ám a társaság szóvivője szerint a leépítések kevesebb mint fél százalékát teszik ki a dolgozói létszámnak. A pénzügyi cégek az elbocsátásokon kívül más módszerekkel is próbálnak spórolni az alkalmazottakon. A briteknél az egyik mostanában kedveltté vált módszer a juttatások, azokon belül pedig a nyugdíjalapok megcsapolása lett. A Barclays nemrég jelentette be, hogy megszünteti azt a nyugdíjprogramját, amely az utolsó fizetéshez kötötte a járadék összegét.

Hasonló intézkedéseket jelentett a rivális Royal Bank of Scotland (RBS) is, amelynél a dolgozók nyugdíja ezentúl évente maximum két százalékkal, de legföljebb az infláció mértékével növekedhet, és a novembertől belépő új dolgozók nyugdíjba vonulásukkor már nem az utolsó fizetésük alapján kapnak majd nyugdíjat. A mintegy 60 ezer alkalmazottat foglalkoztató bankcsoport ezzel a módszerrel évente mintegy 100 millió fontot spórolhat meg.

A szigorítást az RBS Írországban és Észak-Írországban tevékenykedő leányánál, a 7 ezer főt foglalkoztató Ulster Banknál is bevezetik. A szakszervezetek ezek ellen az intézkedések ellen is tiltakoznak, annál is inkább, mivel a brit történelem legnagyobb, 24,1 milliárd fontos éves veszteségét összehozó leköszönt exvezér, Fred Goodwin botrányosan busás nyugdíjat kapott távozásakor.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.