Az első negyedév végén már több mint 250 milliárd forintnyi forintban denominált államkötvényt birtokoltak a háztartások, ez rekordnak számít. Az érdeklődés a papírok iránt nem lehet véletlen: a lekötött betétek kamatai ugyanis folyamatosan csökkennek, az MNB adatai szerint április végén már alig haladták meg az 5 százalékot, az államadósság pedig ennél lényegesen jobban fizet.
„Elsősorban a Prémium Magyar Államkötvényt vásárolja a lakosság” – mondja Borbély László András, az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettese. A hároméves lejáratú, inflációkövető állampapír hozama valóban kedvező, hiszen minden évben 3 százalékpontnyi extrakamatot fizet az előző év decemberében mért pénzromlás mértékén felül, vagyis az idén 8,6 százalékos nyereség ütheti a befektetők markát. A lehetőséget sokan meg is ragadták: az ÁKK által eredetileg tervezett 50 milliárd forintnyi mennyiség ugyanis a Prémium kötvényből néhány hónap alatt elfogyott, így április végén meg kellett emelni a kibocsátott mennyiséget további 20 milliárd forinttal. Az ÁKK mindenképpen ragaszkodik az inflációkövető kötvényhez, így ha a megemelt mennyiség is elfogy, kétféle lehetősége marad: tovább emeli a kibocsátást, vagy új sorozatot indít. Az új sorozat mellett szólna egyébként az az érv, hogy ha a lejárata nem esik egybe az előző két Prémium sorozatéval, csökkenthetné az államkincstári fiókokra nehezedő nyomást. Az első két inflációkövető államkötvény ugyanis januárban jár le, s ez az év első hónapjában hosszú sorokat eredményezhet a forgalmazó Magyar Államkincstárnál.
Nemcsak a Prémiumba, de fix kamatozású államkötvénybe is megérheti befektetni a pénzt – állítja Jobbágy Sándor, a CIB Bank állampapír-elemzője –, de csak 1-2 évnél hosszabb távra. Főleg akkor járhatnak jól a befektetők az állampapírral, ha csökkennek a hozamok, hiszen állampapírba való befektetéssel akár 2023-ig is fixálni lehet a nominális hozamszintet. Ha azonban valaki egyszer megvásárolt egy államkötvényt, biztonságosabb, ha lejárat előtt nem száll ki a befektetésből. „A lakosság számára nem olyan szűk a sáv a vételi és eladási árfolyamok között, mint az intézményi befektetőknél, az árfolyamkockázat kiküszöbölése mellett ezért is érdemes a lejáratig megtartaniuk az állampapírt” – mondja Jobbágy.
Míg azonban a kötvényeken és a Prémium Magyar Államkötvényen viszonylag magas hozamot érhetnek el a befektetők, addig a többi, ÁKK által forgalmazott kifejezetten lakossági értékesítésre szánt állampapír kamata alacsony. A Kamatozó Kincstárjegy 4,25 százalékos kamatot ígér egy évre, a postákon forgalmazott Kincstári Takarékjegy pedig egy évre 4, két évre összesen 8,5 százalékot fizet. Ez a kamat viszont elmarad az akciós betétekétől, és ez a papírok forgalmán is látszik. A kamatozó kincstárjegyek állománya tavaly év eleje óta megfeleződött, és 120 milliárd forintra csökkent, és a kincstári takarékjegyeké is folyamatosan apad, április végén már a 240 milliárd forintot sem érte el. Mindennek egyébként az ÁKK szerint nem annyira az alacsony kamat az oka, sokkal inkább a forgalmazók magatartásán múlik: a bankok és a Magyar Posta ugyanis szívesebben beszéli rá az ügyfeleket saját pénzügyi termékeikre. HB
Emelkedő aukciós hozamok
Közepesen sikerültek a tegnapi államkötvényaukciók. Az ÁKK három-, öt- és tízéves kötvényeket hirdetett meg 25, 15 és 10 milliárd forintnyi mennyiségben. Mindhárom lejáratot túljegyezték, de végül a központ a három- és a tízévesből a meghirdetett mennyiséget, az ötévesből viszont csak 13 milliárd forintnyit adott el. A délutáni nem kompetitív tenderen egyébként az ötéves kötvényből további 2,4 milliárd, a tízévesből 1,6 milliárd forintnyit vettek meg az elsődleges forgalmazók. A hozamok a délelőtti aukción 6–33 bázisponttal emelkedtek a két héttel korábbi szinthez képest. A hároméves kötvény 6,33, az ötéves 6,87, a tízéves 7,38 százalékos átlaghozammal fogyott el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.