BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több hét a megegyezésig

Tegnap ismét tárgyaltak Kósa Lajossal és Rogán Antallal a bankárok

Adósmentés. Tegnap este folytatódtak a tárgyalások a Magyar Bankszövetség és a Fidesz-frakció között a Kósa Lajos és Rogán Antal országgyűlési képviselők által kezdeményezett nyolcpontos adósmentő csomagról – értesült a Világgazdaság. A keddi tárgyaláson elsősorban technikai részletekről egyeztettek a bankok vezetői és a bankszövetség képviselője a fideszes politikusokkal és szakértőikkel.

A két fél között a tárgyalások szeptember 17-én kezdődtek, akkor a bankszövetség Erdei Tamás elnök vezette küldöttsége megállapodott néhány alapelvről a fideszes képviselőkkel. Ezek szerint aki hitelt vett fel, annak viszsza kell fizetnie azt, a megoldási javaslatok nem veszélyeztethetik a hitelezést, nem rendíthetik meg a jelzálog-hitelezés gyakorlatát, és nem lehet a kockázatokat egyoldalúan az egyik félre hárítani. A második fordulót szeptember 24-én tartották. A lapunknak nyilatkozó források szerint az egyeztetési folyamat szerencsés esetben a jövő hét végén fejeződhet be. A tárgyalássorozat elején a résztvevők abban egyeztek meg, hogy csak a tárgyalások eredményeiről számolnak be a nyilvánosságnak.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint július végén a kereskedelmi bankok hiteleinek 72 százaléka – 13,3 ezer milliárd forint – volt devizaalapú. A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján ugyanakkor a lakáshitelek 64,5 százaléka, 2767 milliárd forint volt idegen fizetőeszközben nyilvántartva. A hitelfelvevők elsősorban svájci frankban adósodtak el, melynek az árfolyama 46 százaléknyit is emelkedett. A devizaárfolyamok ingadozása 1,7 millió magyar pénztárcáját érinti közvetlenül, közülük a késve fizetők aránya már több mint 8 százalék.

A bajba került devizahitelesek állami programmal való megmentésének ötletét már a kormányalakítás előtt felvetette a Fidesz. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter már májusban kilátásba helyezte: a hitelfelvevőknek felajánlják, hogy devizakölcsönüket állami segítséggel forinthitelre válthassák. Később a PSZÁF azt javasolta, hogy a bankok a valutavételi árfolyam helyett deviza-középárfolyamon váltsák át törlesztéskor az adósok forintjait devizára, a kormány pedig a már bedőlt hitelek felvásárlását szolgáló eszközkezelő társaság alapítását kezdeményezte.

Kósa Lajos és Rogán Antal szeptember elején közölt nyolcpontos javaslatcsomagja megtiltaná az ügyfelek számára hátrányos, egyoldalú szerződésmódosításokat és kamatemeléseket, előírná a középárfolyam alkalmazását és az ingyenes előtörlesztés lehetőségét. Az adós kérelmére öt évvel automatikusan meghoszszabbítható lenne a futamidő, az ügyféltől az aktuális piaci értéknél többet nem követelhetnének a bankok, s fizetésképtelenségnél nem kérhetnének büntetőkamatokat és más extra díjakat.

Erdei Tamás elfogadhatatlannak nevezte a csomagot, mert az fokozza a bankok hitelezési veszteségét, bevezetése veszélyeztetné a jelzáloghitelek működését s megdrágítaná a hitelezést. Amire a hitelintézetek a kölcsönök árának növelésével, a vállalati hitelezés visszafogásával reagálhatnak. Nyers Rezső, a bankszövetség főtitkára pedig úgy fogalmazott, hogy a válság magyarországi elhúzódását, a bankadót és a fideszes képviselők nyolc pontját együttesen a hazai bankrendszer már nem tudná sérülés nélkül elviselni.

Közben a Magyar Nemzeti Bank a fideszes politikusok elképzeléseivel azonos célú, ám gyökeresen eltérő tartalmú javaslatot fogalmazott meg. A jegybank szerint a politikusok nem megfelelő ponton avatkoznának be a bankok és az ügyfelek viszonyába: így a problémát valójában nem kezelik, sőt nem kívánt következmények léphetnek fel. A késedelmi kamat elengedése, a hitel futamidejének egyoldalú meghosszabbítására és a „tiszta lapra” tett javaslat kiszámíthatatlan üzleti környezetet teremt az intézmény szerint. Ezért azt javasolja, hogy csak a referenciakamathoz kötött vagy hosszabb kamatperiódusra rögzített kamatozású hiteleket lehessen nyújtani, és azok kamata ne legyen felárral növelhető. Megtiltaná a kölcsönök törlesztésénél alkalmazott árfolyamrés szélesítését, korlátozná a marzs lehetséges mértékét, s lehetővé tenné a hitelek devizában történő törlesztését is. GIJ

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.