Nem mindegy, melyik önkéntes nyugdíjpénztárba teszi az ember a pénzét – ez az egyik tanulsága a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által néhány napja publikált adatoknak. Az önkéntes kasszák hozamai között ugyanis jóval nagyobb különbségek lehetnek, mint a magánkasszákéinál. Ennek a legfőbb oka az, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak befektetési politikáját nem szabályozzák olyan szigorúan, mint a magánkasszákét, így sokkal nagyobb eltérés lehet az egyes portfóliók kockázatosságában is.
A piaci szereplők száma a beolvadások, felszámolások és végelszámolások miatt folyamatosan csökken, 2010 végén már csak 60 önkéntes nyugdíjpénztár volt Magyarországon. Közülük a hozamok terén az abszolút győztes a Lilly Nyugdíjpénztár lett 25,69 százalékos teljesítményével. Hiába vonzó azonban a potenciális ügyfelek számára ez az elképesztően magas hozam, a dallamos nevű nyugdíjkassza ugyanis zárt pénztár, ahova nem léphet be bárki, a felügyelet adatai szerint mindössze 194 tag élvezheti a kiemelkedő nyereséget. Tízéves időtávon nézve egyébként már a Lilly sem tartozik a legjobbak közé, 7,03 százalékos éves hozamával a középmezőnyben foglal helyet.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak között 24 zárt intézmény található, a többiek elvileg bárkit fogadnak. Róluk általánosságban elmondható, azokat volt érdemes tavaly választani, amelyek többféle portfóliót is kínáltak, és az alapok közül megérte volna a legkockázatosabb, legmagasabb részvényhányadúban tartani a vagyont. Az ügyfelek azonban nem így tettek, a vagyoni adatok szerint a legnagyobb, százmilliárd forintnál is több vagyont kezelő pénztárak legjobban teljesítő alapjaiban például csak néhány százmillió vagy alig egymilliárd forint volt. A „kicsiket” egyébként 2010-ben a hozamok terén megverték a nagy, pénzügyi intézményi hátterű önkéntes kasszák. A teljes piacon összesen öt olyan portfólió akadt, amelynek a hozama meghaladta a 15 százalékot, ezek közül hármat a vagyonukat tekintve is dobogós helyen álló pénztárak kezeltek. A legjobb eredményt az Allianz úgynevezett kockázatvállaló portfóliója érte el, csaknem 18,5 százalékot szedett tavaly magára. Nem panaszkodhatnak azonban az Aegon azon kliensei sem, akik az F portfóliót választották. Ez az alap a klímaváltozás várható nyerteseinek részvényeibe, a „zöld” cégekbe fekteti a pénzt, és ezzel 17,59 százalékot keresett tavaly a tagoknak. A piacvezető OTP Önkéntes Nyugdíjpénztárnál is a legrizikósabb, 90 százalékban részvényeket tartalmazó „dinamikus” alapot választók jártak a legjobban, nekik 15,31 százalékot hozott a befektetésük. Hasonlóan magas hozamokat tavaly még a Budapest Nyugdíjpénztár „aktív” portfóliója és a Rába nyugdíjpénztár alapja ért el. A Budapest egyébként abból a szempontból kilóg a sorból a pénzügyi hátterű kasszák közül, hogy nála az „aktív” portfólió viszonylag nagy, több mint 14 milliárd forint van benne.
A magánkasszákhoz hasonlóan az önkéntes nyugdíjpénztárakra is igaz, hogy a portfóliók döntő többségén reálhozam keletkezett. A több mint száz különféle portfólióból mindössze nyolc olyan volt, amelynek a hozama nem érte el a 4,7 százalékot. A nagyobb, többféle alappal rendelkező pénztáraknál jellemzően a szolgáltatási vagy a legalacsonyabb kockázatú portfóliók hozama maradt el a pénzromlás ütemétől, ez vélhetőleg az alacsony kamatkörnyezet következménye is. A legalacsonyabb hozamot elért három pénztárnak – a Tempó, az Első Országos Iparszövetségi Nyugdíjpénztár és a Quaestor – viszont mindössze egy portfóliója volt, és ezeknek a hozama 4 százalék alatt maradt.
Míg rövid távon a nagyobb intézmények magas kockázatú alapjai lettek a nyerők, hosszú távon még mindig a kisebb pénztárak viszik a prímet. Közülük is azok, amelyek bevezették a választható portfóliós rendszert, amelyen belül jellemzően a magas kockázatú alapok állnak a legjobban évtizedes időtávon is. A legjobbak között ott van a Bizalom Nyugdíjpénztár, amelynek „dinamikus” alapja 9,66 százalékos éves hozamot ért el az elmúlt évtizedben, de a két kevésbé kockázatos portfóliója is bőven az átlag fölött teljesített. A másik kiemelkedően teljesítő pénztár az Életút volt, ennek D jelű, magasabb kockázatú portfóliója évesítve 9,83 százalékot hozott 2001 óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.