BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Nem lehet megélni az állami nyugdíjból"

A Generali Biztosító által végzett vizsgálat szerint a megkérdezettek 62 százaléka gondolta úgy, hogy a nyugdíja nem lesz elegendő a kívánt színvonalú életvitelre, és csak 5 százalékuk vélte azt, hogy megfelelően tud megélni a nyugdíjából.

A vizsgálat eredményeit ismertetve Paál Zoltán, a biztosító ügyvezető igazgatója elmondta: a jelenleg is nyugdíjra takarékoskodók 60 százaléka 5-10 ezer forintot tud félretenni, egynegyedük 10-20 ezer forintot takarít meg, és csak a maradék 16 százalék tud havi 20 ezer forint felett gyűjteni erre a célra.

Ahhoz, hogy a nyugdíj havi 50 ezer forinttal egészüljön ki, a nyugdíjba vonuláskor 10 millió forint megtakarítással kell rendelkezni, aki 20 éven át havi 10 ezer forintot takarít meg, körülbelül ennek a negyedét tudja összegyűjteni - tette hozzá az ügyvezető igazgató.

Az Eurostat előrejelzése szerint Magyarország lakossága 2050-re 9 millióra apad. Az EU-ban a 65 éven felüliek aránya a gazdaságilag aktív népességhez képest 2050-re a jelenlegi 18,2 százalékról 30 százalékra nő. Ugyan ez az arány Magyarországon 24, illetve 51 százalék. Ez azt jelenti, hogy 2050-ben két aktív személy tart el egy nyugdíjast.

Az arányokat tovább rontja, hogy az aktív korúaknak csak egy része dolgozik. Az aktivitási ráta Magyarországon 55,4 százalék, az uniós átlag 64,6 százalék, de Hollandiában eléri a 77 százalékot. Magyarországon jelenleg 1,3 aktív dolgozó tart el egy nyugdíjast. Miután minden harmadik adózó minimálbér után fizet járulékot, 2,5 millió elégséges járulékfizetőnek kell eltartania 3 millió nyugdíjast.

Az állam a helyzetre a nyugdíjkorhatár felemelésével, a járulék emelésével, kevesebb nyugdíjjal, illetve a születések számának ösztönzésével válaszolhat. Az egyén pedig az aktív kor kitolásával - tovább dolgozással - és előtakarékossággal reagálhat.

A Generali által megkérdezettek 53 százaléka gondolkodott el azon, hogy miből fog megélni nyugdíjas korában. E csoport 30 százaléka rak félre pénzt úgy, hogy annak nincs hozama, 28 százaléka köt életbiztosítást, és ugyan csak 28 százaléka lépett be önkéntes nyugdíjpénztárba.

2050-re Magyarország népességének már közel 30 százaléka 65 éves vagy idősebb lesz. Miközben az egészségügy fejlődésének köszönhetően a várható élettartam egyre nő, a magyar társadalom egészségi állapota jelentősen elmarad a nyugat-európaitól, a férfiaknál a várható 70 évből 55 az egészségesen eltöltött idő, a nőknél ez 77,9-ből 57,6 év. A Groupama Garancia Biztosító és a GFK Hungária közös kutatása alapján a fogyasztók számára a pénzügyi segítség mellett megjelent egy újabb tényező: különösen fontossá vált, hogy tudjanak kihez fordulni a bajban és megfelelő segítséget kapjanak.

A kutatásban megkérdezettek 56 százaléka a pénzügyi segítségen túl ügyintézésbeli segítséget is igénybe venne, a megkérdezettek 38 százaléka pedig egy családi balesetbiztosítás esetében  elengedhetetlennek tartja az asszisztencia szolgáltatást, azaz, hogy a biztosítótársaság a kártérítési összegeken felül valamilyen természetbeni szolgáltatást is nyújtson. A kutatás szerint a gyermekes nők kissé magasabb arányban gondolnak családtagjaik biztosítására.

A BellResearch adatai alapján az időskori megtakarítással nem rendelkezők – nem meglepő módon – legtöbbször anyagi okokkal indokolják, hogy nem spórolnak: bő háromnegyedük nyilatkozott úgy, hogy nem tud félretenni erre a célra. Érdekes ugyanakkor, hogy a válaszadók viszonylag jelentős része – 14, illetve 12 százaléka – jelölte meg indokként a pénzügyi szolgáltatókkal, illetve a politikai környezettel szembeni bizalmatlanságot. A gazdasági környezettel szembeni aggodalmakat is figyelembe véve már több mint 40 százalék azok aránya, akik az előtakarékosságtól a bizalmatlanság miatt zárkóznak el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.