Sok devizahiteles számára hozhatott némi megkönnyebbülést az a napokban elfogadott mentőcsomag, amely 180 forinton rögzíti a svájci frank hitelek törlesztési árfolyamát. Az árfolyam-különbözetből viszont újabb hitel lesz, amelynek összege, ha erősödik a frank, csak egyre nagyobbra nő. Így akinek nem sikerül a 2014-es határidőig anyagilag rendeznie a helyzetét, könnyen adósságcsapdába kerülhet a kétféle hitel (a meglévő deviza lakáskölcsön és az árfolyam-különbözetre felvett) súlya alatt.
Márpedig a napokban ismét 220 forint fölé került a svájci frank ára, és a szakértők szerint ezúttal fel kell készülni arra, hogy jó ideig nem is kerül ez alá a szint alá. A svájci frank ugyanis most nem a forint gyengélkedése miatt drágult meg, hanem minden vezető fizetőeszköz ellenében erősödik. „A forint kifejezetten jól áll mostanában a többi valutával szemben” – mondja Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Az euró ára 267 forint körül van, és a térségbeli országok fizetőeszközeihez képest is erős a magyar valuta.
Az euró viszont rosszul teljesít a frank ellenében, az alpesi fizetőeszköz szinte napról napra ér el újabb történelmi rekordot a közös uniós valutával szemben. A svájci jegybank bő egy éve hagyta abba a kilátástalan küzdelmet, hogy gyengítse az ország fizetőeszközét. A korábban kívánatosnak tartott 1,5-es szint az euróval szemben már 2009 őszén elesett, az 1,4-es árfolyam egy éve, az eurózóna válságának elmélyülése után szakadt át, mostanra pedig már az 1,2-es határt ostromolja a keresztárfolyam.
A svájci frank erősödését több tényező is elősegíti. Az egyik az alpesi ország jó gazdasági állapota az eurózónához képest. Svájc exportorientált ország, a gazdaság több mint felét a kivitel adja, így az erős frank nem tesz jót neki. Elemzők szerint 10 százalékos erősödés az euró/frank árfolyamban akár 2 százalékponttal is csökkenheti a GDP növekedését.
Ezt a hatást azonban tompítják az alacsony kamatszint és az olcsó importból származó előnyök – magyarázta a Bloombergnek Urs Mueller, a BAKBasel intézet vezető közgazdásza.
Az erős frank valóban kevés nyomot hagyott eddig a gazdaságon. A legutóbbi svájci munkanélküliségi ráta például 3,1 százalékos, a legalacsonyabb 2009 februárja óta, a KOF kutatóintézet vezető gazdasági indikátorai pedig öt éves csúcson vannak. Az eurózónában a munkanélküliek aránya eközben 9,9 százalékos volt márciusban. A svájci gazdaság is szépen gyarapszik, a GDP az idén az OECD várakozásai szerint 2,7 százalékkal nő majd, jövőre pedig 2,5 százalékos lehet a bővülés. Az eurózóna ezzel szemben csak 2 százalékos gyarapodásra számíthat.
A frank erősödését az is segíti, hogy a szakemberek az alapkamat emelkedésére számítanak az alpesi országban. Az IMF is azt szeretné, ha a svájci jegybank szigorítana, erre legközelebb e hónap közepén kerülhet sor, ekkor tartja soros ülését a központi bank monetáris tanácsa. Szintén a frank malmára hajtja a vizet, hogy egyre több rossz hír érkezik az euróövezet adóssággal küzdő tagállamaiból, ami az euró gyengüléséhez vezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.